Apple ngritėt, Nokia bie

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Apple ngritėt, Nokia bie

Mesazh nga D3M1 prej Tue Sep 06, 2011 4:03 pm


Apple ka shpėrndarė rreth 47,5 telefona tė menēur mobil gjatė vitit 2010, dhe ky numėr pritet tė dyfishohet nė vitin 2011, sipas njė raporti tė kohėve tė fundit.
Gjatė kėtij viti, pritet qė dėrgesat e reja pėr iPhone tė arrijnė shifrėn e 86.4 milionė njėsive, ose mė pak sesa dyfishi i asaj qė kishte bėrė nė vitin e kaluar.

Viteve tė fundit, iPhone ka qenė njėra ndėr pajisjet mė tė popullarizuara mobile, dhe ēdo vit Apple lėshon njė model tė ri nė treg, dhe secili prej tyre bėhet edhe mė popullor sesa modeli paraprak, duke i ndihmuar kompanisė qė gjithnjė t’i thyejė rekordet e veta tė shitjes dhe popullaritetit tė produktit tė saj.

Tani qė pritet tė bėhet edhe lansimi i iPhone 5, njė gjė e tillė edhe mund tė pėrsėritet sikurse ēdo vit tjetėr.

Apple ka projektuar qė shpėrndarja e telefonit tė saj tė menēur kėtė vit tė arrijė nė 86.4 milionė njėsi nė 2011, ose 82 pėr qind mė shumė, krahasuar me 47.5 milionė sa ishte shifra e fundit e kėsaj kompanie.

Pėr dallim prej Apple, Nokia kėtė vit do tė shpėrndajė vetėm 74.4 milionė njėsi tė telefonave tė saj, nga 100 milionė sa kishte nė vitin 2010, thotė Luke Lin, analist pėr Digitimes Research.

Apple pritet ta arrij Nokia’n kėtė vit, ndėrsa pajisjet e Nokia’s janė duke u bėrė gjithnjė e mė pak tė dėshiruara nga pėrdoruesit.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi