Shėtitja me biēikletė, zgjat jetėn pėr 5 vjet

Shko poshtė

Super Shėtitja me biēikletė, zgjat jetėn pėr 5 vjet

Mesazh nga Nora prej Wed Sep 07, 2011 3:20 pmPersonat tė cilėt dalin ēdo ditė shėtitje me biēikletė pėrveē se mund tė argėtohen ata ndihmojnė edhe organizmin e tyre pėr funksionim mė tė mirė.

Ata shėtisin ēdo ditė nga gjysmė ore nė ditė me biēikletė, ulin mundėsitė tė preken nga sulmi nė zemėr. Kėtė pėrfundim e kanė nxjerrė ekspertėt e universitetit tė spitalit Bispebjer nė Kopenhagen.

Sipas ekspertėve biēikleta pėr 30 minuta nė ditė ndihmon zemrėn me 82 %. Ecja me biēikletė me shpejtėsi zgjat jetėn pesė vjet mė shumė sesa kur ecėn ngadalė. Meshkujt, tė cilėt ngasin biēikletėn me shpejtėsi mesatare jetojnė 2,9 vjet mė gjatė, derisa femrat jetojnė 3,9 vjet mė gjatė se sa ato qė ngasin mė ngadalė.

Aktivitetet e rregullta fizike ulin rrezikun nga problemet shėndetėsore, pėrfshirė mbipeshėn, kancerin, diabetin, depresionin dhe sėmundjet e zemrės

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi