Kina, vendi i beqarėve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Kina, vendi i beqarėve

Mesazh nga Nora prej Wed Sep 07, 2011 5:40 pm
Shumė meshkuj dhe asnjė femėr “e lirė”.

Fshatarėt kinezė e kanė tė vėshtirė tė gjejnė njė nuse dhe jo vetėm ata. Sipas njė artikulli tė publikuar nga ‘Guardian’, shumė meshkuj tė Republikės Popullore tė Kinės i pret njė e ardhme si beqarė.

Mė e rėndė shfaqet gjendja nė fshatra sepse tė lindėsh njė vajzė konsiderohet fatkeqėsi nė zonat rurale. Fėmijėt janė krah pune dhe njė vajzė jo vetėm qė punon mė pak, por do tė vijė dita qė do tė largohet nga familja dhe shėrbimet e saj do t’i shkojnė shtėpisė sė burrit.

Nė tė kaluarėn ka pasur shumė raste qė foshnjet vajza vriteshin, ndėrsa sot abortohen. Kjo ėshtė ilegale, por gjithsesi praktikohet nė masė nė fshatrat kineze.

Nė Kinė lindin 100 femra pėr ēdo 118 meshkuj, ndėrsa raporti botėror ėshtė 100 femra pėr ēdo 106 meshkuj. Profesori Li Shuzhuo, i institutit pėr studimet mbi popullsinė, thotė se nė 20 vitet e ardhshme 30-50 milionė meshkuj kinezė do tė mbeten pėrjetė beqarė.

Kjo gjė do tė sjellė avantazhe pėr femrat, tė cilat duke qenė tė rralla do tė kenė mundėsi zgjedhjeje dhe emigrimi nė qytete sepse meshkujt e fshatit nuk kanė shumė pėr tė ofruar. Ata fitojnė rreth 40 euro nė vit dhe nuk kanė shtėpi.

Ata do tė mbeten vetėm, me shpresėn se njė ditė do tė gjendet njė nuse edhe pėr ta. Nuk ka rėndėsi se me ēfarė karakteristikash, e rėndėsishme ėshtė tė gjendet.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi