SHBA, kujtohet 11 Shtatori

Shko poshtė

Super SHBA, kujtohet 11 Shtatori

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Sep 11, 2011 7:17 pm
Nė Shtetet e Bashkuara, kanė nisur ceremonitė pėrkujtimore nė 10 vjetorin e sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001, nė New York, Washington dhe Pensilvani. (UPDATE)

Pas paralajmėrimeve pėr njė sulm tė mundshėm tė Al Kaedės, masat e sigurisė janė shtuar nė maksimum. Tre persona janė shpallur nė kėrkim nė Washington dhe nė pjesėn tjetėr tė vendit, tė dyshuar si pjesėtarė tė njė celule tė rrjetit terrorist, e gatshme tė realizojė njė tjetėr atentat tė bujshėm.

Nė fjalimin e tij radiofonik tė sė shtunės, presidenti Obama kėrkoi tė theksonte se 10 vjet pas tragjedisė, Amerika ėshtė mė e fortė dhe populli mė i prirur tė ecė
11 shtatori
Londėr, digjet flamuri amerikan
11 Shtatori, Topi letėr Obamės
11 Shtatori, si ndryshoi bota?
pėrpara pavarėsisht rreziqeve. Megjithate, shefi i Shtėpisė sė Bardhė vuri edhe njė herė nė dukje se nė predispozitėn e tij anti-terrorit, vendi nuk duhet tė ulė vigjilencėn, as javėt nė vazhdim.

Numri dy i administratės, Joe Biden, ishte bashkė me ish-presidentėt Xhorxh Bush dhe Bill Klinton nė Shanksvill tė Pensilvanisė pėr ceremoninė e dedikimit tė njė memoriali viktimave te Fluturimit 93 tė linjės ajrore United, i cili u pėrplas nė njė fushė gjatė sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2011.

Memoriali ėshtė prej guri tė bardhė dhe kujton pėrpjekjet e udhėtarėve dhe ekuipazhit pėr tė mposhtur rrėmbyesit dhe pėr tė penguar realizimin e objektivit tė tyre.

“Kjo pėrmendore ėshtė njė garanci se kombi ynė do t’i kujtojė gjithmonė ata qė humbėn jetėn nė 11 shtator. Por, ne kemi njė detyrim pėrtej kujtimit. Kemi njė detyrim pėrtej nderimit. Kemi detyrimin t’i jetojmė jetėt tona nė mėnyrė tė tillė qė tė lartėsojnė idealet e kėtyre burrave dhe grave. Kemi detyrėn tė gjejmė si komb njė pikėsynim tė pėrbashkėt”, u shpreh George W. Bush.

“Teksa kujtjomė ēfarė ndodhi nė New York, Pentagon dhe kėtu, ne duhet tė nderojmė ata qė vdiqėn, tė falenderojmė tė afėrmit qė mbajnė gjallė kujtimin, tė rrisim fėmijėt e tyre e tė gjejmė forcėn pėr tė vazhduar jetėn. Mendoj se duhet tė falenderojmė presidentin Bush, zėvendėspresidentin Biden dhe presidentin Obama e tė gjithė ata qė shėrbyen pėrkrah tyre, tė cilėt nuk lejuan qė Amerika tė sulmohej sėrish”, tha nė fjalėn e tij Bill Clinton.

“Nuk ka momente tė vėshtira qė nuk mund tė transformohen nė forcė kombėtare. Farat e dyshimet tė mbjella nga ata qė na duan tė keqen do tė rriten pėr tu kthyer nė kullota tė gjelbra si kjo ku po qėndrojmė sot. Sepse ata nuk munden, ata nuk do tė arrijnė tė mposhtin shpirtin amerikan”, theksoi Joe Biden.

Viktimat e 11 Shtatorit u kujtuan edhe nėpėr botė. Zjarrfikėsit nė Gjermani ngritėn njė memorial me ēelik tė marrė nga Kullat Binjake, italianėt i kujtuan nė heshtje tė vdekurit e 11 Shtatorit, Parisi e bėri homazhin e tij me njė riprodhim tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė.

Por pati dhe nga ata qė protestuan kundėr Shteteve tė Bashkuara. Nė Pakistan dhjetėra vetė kanė dalė nė protestė me pankarta ku amerikanėt pėrshkruheshin si terroristė. Nė Londėr dy vetė u arrestuan pasi njė grup manifestuesish islamikė dogjėn flamurin amerikan pėrpara ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara.

Ndėrsa incidenti mė i rėndė, i lidhur ndoshta me kėtė pėrvjetor, ishte shpėrthimi i njė kamioni-bombė pranė njė bazė ushtarake nė Afganistan, ku u plagosėn 80 ushtarė amerikanė, por asnjėri nuk ėshtė nė gjendje kritike pėr jetėn.

Sulmin mbi bazėn e Uardakut e morėn pėrsipėr talebanėt, tė cilėt akuzuan Uashingtonin se i ngjarjet e 11 Shtatorit i pėrdori si pretekst pėr tė pushtuar Afganistanin.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: SHBA, kujtohet 11 Shtatori

Mesazh nga dj-best prej Sun Sep 11, 2011 7:24 pm

a rrena t qifute skan te ndalur po kta qifut amerikan e kan ba vet ate te zeze tuj ra njerz te pafajshem e kishe alkaida jo ajo jo kjo po bajn kso sene po leni ma kto rrena qifute amerikane AMERIKA ESHT SHTETI MA I POSHTER QE EGZISTON POSHT AMERIKA
avatar
dj-best
Antar/e Hero
Besa-Bess
Antar/e Hero Besa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 170
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 13/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi