Zbulohet planet i ri i banueshėm

Shko poshtė

Super Zbulohet planet i ri i banueshėm

Mesazh nga D3M1 prej Tue Sep 13, 2011 10:17 am


Njė dritė e re shprese pėr gjeneratat e ardhshme, nėse planeti ynė shkatėrrohet. Disa kėrkues tė hapėsirės kanė identifikuar zėvendėsuesin e mundshėm tė Tokės. Bėhet fjalė pėr njė planet tė banueshėm nga kėndvėshtrimi njerėzor. Por ka vetėm nj problem, largėsia ėshtė 36 vite dritė larg qė pėr momentin ėshtė i pamundur tė arrihet sipas mjeteve teknologjike aktuale. 36 vite dritė larg Tokės ekziston njė planet 3.5 herė mė i madh se i yni, e cila ėshtė nė distancė tė drejtė me planetin tonė, nga ku supozohet prania e ujit dhe tė jetės. Pamjet janė transmetuar nga High Aēuracy Radial Velocity Planet Searcher, i njohur ndryshe si HARPS. Planeti ėshtė quajtur i llojit “B” dhe rrotullohet rreth yjeve tė tjera tė llojit polar HD 85512, me madhėsi shtatė si dhe 36 vite dritė larg nga konstelacioni meridional i Vela-s

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi