Tė vėrteta pėr….qeshjen!

Shko poshtė

Super Tė vėrteta pėr….qeshjen!

Mesazh nga Nora prej Wed Sep 14, 2011 8:45 amQeshja ngre humor, parandalon sėmundjet, nxit sistemin imunitar, pėrmirėson…
sistemin kardiovaskular, djeg kalori dhe rrit jetėgjatėsinė.Tė gjitha kėto janė tė pėrqėndruara vetėm nė njė ilaē magjik “qeshja”.
Shikoni se ēfarė kanė zbuluar pėr qeshjen.
1.Foshnja qesh pėr herė tė parė pas tre muajsh tė lindjes sė tij.
2.Kur ne qeshim ajri hyn nė mushkėri me njė shpejtėsi prej 96 km nė orė.
3.Ne pėrdorim 17 muskuj tė fytyrės kur qeshim dhe 47 kur jemi tė vrenjtur.
4.Njerėzit e qeshur janė 40% mė pak pėr rrezikun e sėmundjeve tė zemrės nė krahasim me pesimistėt.
5.17 minuta qeshje nė ditė rrisin jėtėgjatėsinė tuaj nga njė ditė.
6.Njė fėmijė 6 vjeē qesh mesatarisht 300 herė nė ditė, kurse njė i rritur qesh 15 herė nė ditė.
7.Kamarierėt e qeshur marrin 50% mė shumė kėshilla se kolegėt e tyre vetullngrysur.
8.Njė e qeshur mund tė zgjasė njė orė.
9.Njerėzit mė tė qeshur jetojnė nė Kubė dhe Brazil, kurse nė ekstremin tjetėr janė banorėt e vendeve nordike.
10.Shkencėtarėt kanė dokumentuar 18 buzėqeshje tė ndryshme.
11.Ne mund tė buzėqeshim 250.000 herė pėr tė bėrė njė rrudhė.
12.Tė qeshėsh 15 minuta ka tė njėjtim pėrfitim me 2 orė gjumė.
13.Sipas njė studimi nga psikologu gjerman, Dr Michael Titze, nė vitet 50 njerėzit qeshnin mesatarish 18 minuta nė ditė, kurse sot 4-6 minuta nė ditė.
14.Universiteti Vanderbilt ka zbuluar se njė e qeshur djek mė shumė se njė kalori nė minutė.
15.Shkencėtarėt besojnė se e qeshura ka ndihmuar nė forcimin e lidhjeve tė tė parėve tanė.
16.E qeshura rrotullon nivelet e kortizolit, duke rritur nė kėtė mėnyrė sistemi i imunitetit dhe parandalimin e shfaqjes sė sėmundjeve._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi