Belgjik, drit n fund t tunelit

Shko posht

Super Belgjik, drit n fund t tunelit

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Sep 15, 2011 4:47 pmI ngarkuari me detyrn e formimit t qeveris n Belgjik ka njoftuar arritjen e nj rezultati pozitiv pas nj seri negociatash t tensionuara.

Politikani i majt Elio di Rupo deklaroi se tet partit e prfshira n bisedime kan rn dakord pr t lvizur prpara, pr zgjidhjen e pikave pikante t negociatave.

N to prfshihet edhe opsioni i ndarjes s pushtetit mes komuniteteve frankofone dhe atyre holandeze, ka br t ditur Di Rupo.

Belgjika, vendi q konsiderohet si zemra e Bashkimit Evropian, ka 15 muaj q ndodhet pa nj qeveri legjitime.

Mosmarrveshjet kan n fokus ndarjen elektorale n komunitetet e ndryshme n rajonin e Brukselit.

Tet partit e prfshira n bisedime arritn me sukses t kalonin pengesat q kan krijuar vshtirsit e shumta n ditt e fundit, deklaroi zoti Di Rupo.

Kriza politike n Belgjik u prkeqsua ditn e mart, kur kryeministri n detyr Yves Leterme njoftoi largimin nga posti pasi pranoi nj detyr t re n Paris.

Kjo gj detyroi mbretin Albert II q t ndrpriste pushimet e shkurtra n Nis t Francs dhe t kthehej n Bruksel pr t ndjekur nga afr krizn politike.

Mbreti caktoi zotin Di Rupo, lider i partis s dyt m t madhe n vend, Partis Socialiste Frankofone, pr t negociuar nj marrveshje koalicioni.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi