Cameron dhe Sarkozy inkurajojnė libianėt

Shko poshtė

Super Cameron dhe Sarkozy inkurajojnė libianėt

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Sep 15, 2011 4:49 pmKryeministri britanik David Cameron dhe presidenti francez Nicolas Sarkozy ndodhen nė Libi, si zyrtarėt e parė perėndimorė qė vizitojnė vendin qė nga rėnia e Muammar Gaddafi-t.

Ata u takuan me liderėt e Kėshillit Kombėtar tė Tranzicionit nė Tripoli dhe do tė fluturojnė pėr nė Bengazi, ku do tė mbajnė njė fjalim nė Sheshin e Lirisė.

Shefi i KKT-sė, Mustafa Abdul Jalil falenderoi dy liderėt pėr “qėndrimin guximtar” qė morėn gjatė kryengritjes nė Libi.

“Ata na shprehėn mbėshtetje politike, ekonomike dhe ushtarake, duke ndihmuar rebelėt nė Libia
Liderėt e NATO-s, sot nė Libi
Zėdhėnėsi: Gaddafi ndodhet nė Libi
“Islamizmi i moderuar” do qeverisė Libinė
konsolidimin e pozicionit tė tyre. Ne i falenderojmė Britaninė dhe Francėn pėr kėtė”

Duke iu pėrgjigjur mikpritjes, dy liderėt perėndimorė vlerėsuan guximin e popullit libian dhe bėnė thirrje pėr mbėshtetjen e synimit tė KKT-sė pėr krijimin e njė shteti demokratik dhe paqėsor.

“Fakti qė rrugėt janė tė mbushura me makina, qė uji rrjedh dhe qė spitalet funksionojnė ėshtė shumė mbreslėnės”, deklaroi Cameron.

“Por Gaddafi ėshtė ende nė qarkullim. Ne do tė vazhdojmė misionin e NATO-s derisa civilėt tė jenė tė sigurtė dhe e gjithė kjo tė mbarojė. Ne do t’ju ndihmojmė tė gjeni Gaddafi-n dhe t’ia dorėzoni atė drejtėsisė, si dhe tė nxirrni minat dhe raketat tokė-ajėr jashtė Libisė”, shtoi kryeministri.

Ndėrsa Sarkozy u bėri thirrje libianėve qė tė shmangin hakmarrjet dhe ndėshkimet, duke u kėrkuar atyre qė prioritet tė kenė unitetin dhe pajtimin.

“Franca ėshtė e pėrqendruar tek konsolidimi i pozicionit tė KKT-sė dhe tek bindja e besnikėve tė mbetur qė tė ndryshojnė mendje dhe jo tek marrėveshjet ekonomike apo kontratat pėr rindėrtimin e vendit”, deklaroi Sarkozy.

Tė mėrkurėn lideri Abdul Jalil kėrkoi furnizime me armė pėr rebelėt, nė mėnyrė qė ata tė marrin nėn kontroll zonat e mbetura nėn regjimin e Muammar Gaddafi-t.

Ky i fundit, sipas kreut tė KKT-sė, ndodhet nė jug tė Libisė dhe me besnikėt e mbetur po komploton hakmarrjen e tij.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi