Yllka Gashi: Mund tė jem pjesė e “Kafeneja Jonė”

Shko poshtė

Super Yllka Gashi: Mund tė jem pjesė e “Kafeneja Jonė”

Mesazh nga Nora prej Fri Sep 16, 2011 6:31 amNjihesh si njė aktore e talentuar,e suksesshme dhe mjaftė e pėrkushtuar nė atė qė bėn.Pyetja jonė e parė ėshtė: kush zbuloi talentin pėr aktrim tek ty?
1.Unė kam filluar tė merrem me aktrim qysh nė shkollėn fillore ku kam luajtur nė shfaqjet e improvizuara tė shkollės.Nė gusht tė vitit 1999,kur sapo pata mbushur 17 vjet,kam marrė pjesė nė audicionin e hapur pėr shfaqjen “Hamleti – W Shakespeare,regjinė e tė cilės e bėnte regjisori Anglez,David Gothard.U pranova nė audicion pėr tė luajtur njėren nga tri Ofeliat e shfaqjes.
Pas njė viti ende pa pėrfunduar shkollėn e mesme,kam konkuruar nė Fakultetin e Arteve nė degėn e aktrimit dhe jam pranuar.Kam pėrfunduar paralelisht vitin e katėrt tė gjimnazit Matematiko-Natyror “Sami Frashėri” dhe vitin e parė tė studimeve nė fakultet.Ka qenė punė e vėshtirė dhe sfiduese mirėpo,motivimi dhe dėshira ime kanė qenė tė pamposhtura.Kam pėrfunduar studimet nė moshėn 21 vjeēare nė qershor tė 2004-ės dhe nota mesatare qė kam pasur gjatė studimeve ka qenė 9.Tash kur e mendoj nuk e di ku e kam gjetur tėrė atė energji e entuziazėm.Besoj se talenti dhe Dashuria pėr aktrim ka lindur rrjedhshėm dhe natyrshėm.Nėna ime ka qenė nė njėfarė mėnyre ‘zbuluesja e talenteve/afinitieteve tė mija’ tė shumėta njė jetė dhe vazhdon tė jetė inspiruese dhe pėrkrahėse e secilit aktivitet qė unė e bėj.
2.Na pėrshkruaj pak punėn qė ti bėn?me kė punon?kush janė ata/ai/ajo qė tė pėrkrah/in nė ēdo moment?
2.Jam e hapur pėr punė me tė gjithė.Mė pėlqejnė regjisorėt tė cilėt kanė koncept tė qartė pėr projektin qė punojnė,qoftė ky film,shfaqje,emision apo reklamė televizive,ngase ata qė e dinė saktė se ēka duan ua lehtėsojnė punėn edhe aktorėve dhe janė shumė tė qartė nė instruksionet dhe kėrkesat e tyre.Mė pėlqen tė punojė me njerėz tė zellshėm dhe serioz nė punė,me tė gjithė ata qė janė tė hapur pėr punė kreative,pa presione tė jashtme dhe qė kanė qasje e enėrgji pozitive nė punė dhe njėkohėsisht kanė respekt dhe konsideratė pėr aktorin,ata tė cilėt i pranojnė sygjerimet dhe propozimet e aktorit dhe nuk janė gjithmonė dhe medoemos imponues.Ndėrsa,pėrkrahjen e vazhdueshme dhe tė pakushtė gjithmonė e kam pasur nga familja dhe burri im Albiani.
3.Nė Kosovė njihesh edhe mė tepėr si Zana “FREE” e “Familjes Moderne”,po jeta juaj? pėrputhet pak Yllka e vėrtet me personazhin e Zanės?.
3.Secilin personazh qė aktori/ja e luan,i falė diēka nga vetja me ose pa vetėdije.Madje edhe personazhet mė tė kundėrta me vetėn tonė qė mund t’i luajmė,gjithsesi edhe atyre ua falim zėrin,dukjen e enėrgjinė tonė.Ėshtė disi e pamundur mos tė marrėsh dhe tė japėsh diēka pėr dhe personazhin qė interpreton.Megjithatė,unė edhe Zana nė shumė aspekte jemi tėrėsisht tė ndryshme.Zana ėshtė e guximshme,deri diku e egoiste dhe i do rrėziqet e aventurat.Nuk merret me tė kaluarėn dhe i bėn gjėrat ashtu si i konvenojnė asaj,pa menduar shumė pėr pasojat,megjithatė mbetet zėri i arsyejės nė “Familje”,sepse ėshtė njėri ndėr personazhet e vetme qė rezonon shėndoshė e drejtė dhe shpesh ndėrmjetėson e zbut situata tė tensionuara nė shtėpi.Nė anėn tjetėr,unė jam shumė e lidhur me familjen time,jam tip i ndjeshėm dhe emocional dhe gati asnjėherė nuk e vė vetėn nė vendin e parė.E vetmja gjė e pėrbashkėt qė unė kam me Zanėn ėshtė fakti qė i themi gjėrat troē,ashti siē janė pa u vėnė emra mė tė bukur ose mė tė butė sa pėr t’i shėruar egon e komplekset dikujt tjetėr.
4.Ju mungon “Familja Moderne”?
4.Mė mungon Puna …
5.”Familja Moderne”,gati se ēdo herė nė fund tė episodit tė saj,transmeton edhe “gabimet” e vogla qė bėni gjatė xhirimeve,shpesh rastisim njerėz qė mezi presin tė shohin skenat gjatė xhirimeve,sidomos aty ku qesh Yllka … pasi qė keni njė buzėqeshje mjaftė “karakteristike”,na thoni merrni shpesh komente rreth kėsaj nga Shoqėria apo rrethi ku jetoni?
5.Po,gjithmonė.Madje shpesh mė ndodh qė njerėzit tė mė njohin nga zėri.Shpesh mė ndodh tė marrė komente t llojit: ”Kur tė pashė mendova qė je ti,por kur ta dėgjova zėrin u binda qė s’kam gabuar”.Sė fundi e kam marrė njė kompliment jashtėzakonisht tė veēantė: “Familja Moderne ėshtė sikurse Barcelona, e Zana ėshtė sikurse Messi”.
6.Faqja juaj zyrtare nė Facebook ka mė shumė se 160.000 njerėz tė regjistruar? kontrollohet nga ju?
6.Fillimisht faqen time zyrtare nė Facebook e ka hapur dhe administruar motra ime, Donika, nė Korrik tė 2009-ės,ndėrsa tash sė voni e administrojmė qė tė dyjat bashkė.Dhe meqė jemi tek kjo pikė,shfrytėzoj rastin qė t’i falenderoj pėrzemėrsisht tė gjithė fansat dhe supportuesit e kėsaj faqeje.
7.Hobi juaj i dytė pėrpos aktrimit?Ju pėlqen kuzhina?Gatuani shpesh?
7.Kam shumė lloje tė hobit.Ato ndryshojnė varėsisht nga rrethanat dhe disponimi.Ka faza kur jam e pasionuar pas leximit,lexoj ēka do qė mė bije nė dorė,duke filluar nga gazetat ditore,portalet online e deri tek librat psikologjik,fetar,romane,drama,ese shkencore etj.Kėtė Verė kam lexuar disa libra brilant,dy prej tyre tė shpėrblyer me ēmimin Nobel pėr letėrsi (“Vajza e prapė” nga Mario Vragas Llosa – Nobel 2010 “L’africain” nga Jean Marie Gustave Le Clezio,Nobel 2008″).Ka faza tjera kur pasionohem pas TV-sė,shikoj dokumentare dhe seriale tė ndryshme,kryesisht amerikane.P.sh kėtė Verė kam shikuar tri seriale fantastike: “Boardwalk Empire”,”Modern Family”, dhe “How I met your Mother”.Dy tė parat janė seriale tė reja,prodhim i vitit 2010,gjegjėsisht 2009,ndėrsa e treta ka filluar tė transmetohet nė TV Amerikane nė vitin 2005 dhe vazhdon ende tė prodhohet,me gjasė deri nė fund tė vitit 2012.I kam shikuar tė gjitha sezonet e kėtyre serialeve televizive dhe mezi pres tė shoh episodet e reja tė tyre qė pritet tė fillojnė nė mes tė Shtatorit tė kėtij viti.Ndėrsa sa i pėrket gatimit,ai ėshtė njė pasion tjetėr qė mė plotėson pėrditshmėrinė.Mė pėlqen tė provoj mėsoj receta tė reja duke filluar nga sallatat,supat e deri tek ėmbėlsirat.Nuk gatuaj ēdo ditė sepse shpesh mė bije qė tė jem gati 10 orė jashtė shtėpisė,kur jam e zėnė me prova,xhirime e shfaqje,mirėpo nė ditėt kur gatuaj ēkado qė pėrgatis, qoftė edhe njė filxhan kafeje e bėj me pėrkushtim dhe mė pėlqen tė sėrvoj me ‘marifet’.
8.Na trego pak pėr tė dashurin Albianin? na pėrshkruaj nė pika tė shkurta karakterin?
8.Albiani ėshtė njeri me natyrė tė qetė,pozitiv dhe sens tė veēantė humori.Megjithatė,nuk dua tė flas shumė pėr gjėra qė janė natyrės personale sepse mė pėlqen ta ruaj privatėsinė.Ajo ēka mund tė them ėshtė qė unė e Albiani jemi tė bashkė qė 10 vite (duke pėrfshirė edhe 3 vite Martesė) dhe pėr kėto vite kemi mėsuar shumė gjėra pėr njeri tjetrin,familjen,vlerat morale bindjet etj.Nė shumė pikėpamje jemi tė ngjashėm e nė disa krejtėsisht tė ndryshėm,mirėpo kjo na bėn qė ta plotėsojmė dhe pėrmbushim njėri tjetrin si ēift.
9.”Lena and Me”,film ky mjaftė i suksesshėm nė regji tė Blerta Bashollit,ku njėri ndėr rolet kryesore je edhe ti,na thuaj? Ē’bėn fjalė nė atė film?.
9.”Lena and Me” ėshtė film artistik i metrazhit tė shkurtė,me skenar dhe regji tė Blerta Bashollit i prodhuar nga “Morina Films”.Deri tani ka marrė pjesė nė dy festivale tė filmit.Nė “First Run Film Festival” nė New York dhe nė edicionin e kėtij viti tė “Doku Fest”-it.Nė New York ka marrė gjithėsej 4 ēmime nė mjeshtėri,ēmimin pėr lojėn nė ekip “Ensemble Acting Award” qė na ėshtė dhėnė neve aktorėve (mua,Shpend Xanit dhe Shqipe Bibės,tri personazheve kryesore) dhe ēmimin pėr kamerė dhėnė Michael Rossetit.Filmi ėshtė njė lloj drame-komedie e lehtė qė shtjellon martesėn e aranzhuar tė dy tė rinjeve emigrant,Lenės dhe Ardit,peripetitė dhe jeta e dyfishtė qė ēojnė ata si ēift dhe si persona me interesa tėrėsisht tė ndryshme.
10.Pėrveē “Familja Moderne” serial vendor ėshtė edhe “Kafeneja Jonė”,seriale kėto tė suksesshme nė Kosovė.Ke menduar ndonjėherė tė kalosh nė kėtė serial pėrkohėsisht?Madje disa tė dėshirojnė edhe si “kundershtare” tė Sarandės,(Teuta Krasniqit).
10. Ėshtė e ēuditshme,por,shpesh kam marrė e-maila,sygjerime e kėrkesa nga shikuesit pėr njė bashkėpunim tė tillė.”Kafeneja Jonė”, ėshtė serial qė mua personalisht mė pėlqen dhe ka njė ekip tė mrekullueshėm aktorėsh.Megjithatė,asnjėherė nuk kam menduar qė pėrderisa tė jem pjesė e “Familjes” tė shkoj nė “Kafene”.Nė fakt as nuk kam pasur ndonjė ftesė nga producentėt,shkrimtari apo regjisori i serialit.Nė bazė tė kontratės,ne e kemi tė ndaluar qė tė luajmė nė seriale qė jepen nė TV tjera,mirėpo nuk ka nen tė kontratės qė na ndalon tė luajmė nė seriale qė transmetohen nga i njejti medium.Disi,ka qenė njėfarė “Kodi Moral” i pashkruar deri mė tani,qė aktorėt e njė seriali,sidomos ata qė janė role e personazhe kyēe tė mos jenė pjesė e serialeve tjera,pėr shkaqe tė konfliktit tė interesave ose diēka tė ngjashme.Megjithatė tė ardhmes nuk i dihet,ndoshta edhe mund tė bėhem pjesė e kėtij seriali nėse kam ndonjė ofertė tė pėrshtatshme.E sa i pėrket komentit tė fundit “kundėrshtare” e Sarandės … hahaha … kjo ėshtė diēka qė unė nuk do tė mund ta zgjidhja,e tėra do varej nga skenari dhe personazhi.
11.Diēka pėr fund?
11.Falemnderit shumė pėr Intervistėn. Ju dėshiroj punė tė mbarė dhe suksese …Intervistoi: Rilind Sylejmani

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi