E qeshura lehtson dhembje

Shko posht

Super E qeshura lehtson dhembje

Mesazh nga Nora prej Wed Sep 21, 2011 11:04 amHulumtimi i Universitetit Oxford tregon se e qeshura e sinqert nga zemra sht ilai i vrtet kundr dhembjes. Me ndihmn e nj varg eksperimentesh shkenctart vrtetuan se mjaftojn vetm 15 minuta shikimi i nj komedie me shoqri pozitive q dhembja t zvoglohet pr 10%.

Qllimi sht q e qeshura t jet e vrtet, e jo e detyruar, sepse e qeshura e sinqert stimulon tajitjen endorfineve (hormone), t cilat rrisin mundsin pr tolerim t dhembjes. N kto hulumtime, shkenctart e kishin matur tolerancn e dhembjes s pjesmarrsve q kishin shikuar komedi dhe pjesmarrsve q kishin shikuar fram ose video tjetr edukative.

Shum pak krkime jan br q t vrtetohet pse qeshim dhe far roli luan e qeshura n prgjithsi. Gjat hulumtimit ne zbuluam se njerzit qeshnin gjat 1/3 s kohs q kaluan duke shikuar show komik, kurse si rezultat i asaj ishte rritur toleranca e harresa tek dhembja e tyre, tha profesori Robin Danbar, i cili kryesonte hulumtimin.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi