Ndrron jet laureatja afrikane e Nobelit pr Paqe

Shko posht

Super Ndrron jet laureatja afrikane e Nobelit pr Paqe

Mesazh nga D3M1 prej Mon Sep 26, 2011 8:16 pm


Laureatja keniane e mimit Nobel pr Paqe, Wangari Maathai, ka ndrruar jet n moshn 71-vjeare.
Mataj kishte fituar mimin Nobel pr Paqe n vitin 2004, pr promovimin e t drejtave t grave dhe t qeveris transparente, duke u br gruaja e par afrikane q merr mimin.

Duke folur n ceremonin e ndarjes s mimit n Oslo, ajo kishte thn se "zgjidhja pr shumicn e problemeve tona do t duhej t vinte nga ne", transmeton Rel.

"Si gruaja e par afrikane q marr kt mim, un e pranoj at n emr t popullit t Afriks, t Kenias dhe n t vrtet t t gjith bots", kishte thn Mataj.

Ajo sht zgjedhur antare e parlamentit n vitin 2002 dhe ka shrbyer si ministre n Qeverin keniane pr disa koh.

Mataj vuante nga smundja e kancerit dhe vdiq n Nairobi.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi