Shopingu pėrmirėson disponimin

Shko poshtė

Super Shopingu pėrmirėson disponimin

Mesazh nga Daffina prej Thu Sep 29, 2011 7:30 am

Shopingu pėrmirėson disponimin

Nėse mendoni se termin “shoping-terapia” e kanė imagjinuar femrat pėr tė arsyetuar blerjet e pakontrolluara, e keni gėnjyer veten.

Njė studim mė i ri ka vėrtetuar se blerja ka efekt tė gjatė nė disponim, largon ndjenjat negative dhe nxit lumturi.

Ekspertėt kanė bėrė qindra intervista nėpėr qendrat tregtare. Pėrveē kėsaj, ata kanė kėrkuar nga blerėsit qė tė mbajnė ditarė nė lidhje me sjelljen dhe disponimin e tyre gjatė blerjes, dhe nėse mė pas ndjehen me faj ose pendohen.

Rreth 62 pėr qind e tė anketuarve kanė pohuar se kanė blerė diēka me qėllim qė tė ndihen mė mirė, ndėrsa 28 pėr qind e tyre kanė thėnė se e konsiderojnė blerjen si formė e vetėshpėrblimit.

Ndjenjėn e fajit dhe pendimit e kanė pasur vetėm blerėsit tė cilėt janė lėshuar nė blerje impulsive.

Pėrfundimi i kėtij studimi, i cili ėshtė publikuar nė revistėn amerikane pėr psikologji dhe marketing ėshtė: “Shoping-terapia nė mėnyrė tė efektshme ndikon nė pėrmirėsimin e disponimit dhe largon ndjenjėn e fajit dhe pendimit”..

_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
avatar
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi