“Dora e vogėl e shpresės”, njė foto mrekulli!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super “Dora e vogėl e shpresės”, njė foto mrekulli!

Mesazh nga D3M1 prej Thu Sep 29, 2011 3:08 pm


Kjo ėshtė fotografia e njė foshnje 21-javore tė palindur, tė quajtur Samuel Alexander Armas, i cili po operohej nga kirurgu Joseph Burner.
U diagnostikua se foshnja (fetus) vuante nga spina bifida, njė sėmundje qė nuk do ta lejonte tė mbijetonte, nėse dilte nga barku i nėnės.
Nėna e Samuelit tė vogėl, Julie Armas, njė infermiere obstetrike nė Atlanta, ishte rreth 5 muajsh shtatzėnė, kur verifikoi se foshnja e saj e palindur vuante nga kjo sėmundje. Por ajo kishte dėgjuar pėr aftėsitė e kirurgut Bruner dhe pėr ndėrhyrjet qė kryen ai, kur foshnja ėshtė ende nė mitėr, ndaj ishte e gatshme qė tė operohej me qėllim qė tė shpėtonte foshnjėn e saj.
Gjatė procesit tė operimit, mjeku heq njė pjesė tė mitrės sipas seksionit C dhe bėn njė incest tė vogėl pėr tė operuar beben-fetus. Pasi kreu operacionin, Samueli i vogėl me dorėn e tij tė brishtė por tė formuar, i kapi mjekut gishtin.
“Ky ishte ēasti mė emocional i jetės sime”, u shpreh mjeku i prekur. Pėr njė moment ai ngriu, duke e lėnė procedurėn pezull.
Aparati fotografik arriti ta kapė kėtė ēast shumė prekės. Madje, kur u botua nė gazetė, fotografia kishte titullin “Dora e Shpresės” ndėrsa pėrshkrimi i fotos fillonte:
“Dora e vogėl e fetusit 21-javor Samuel Alexander Armas del nga mitra e nėnės dhe kap gishtin e doktorit Joseph Burner, sikur ka dashur ta falėnderojė mjekun qė i dhuroi jetėn”.
Nėna e Samuelit tė vogėl tha se ata qanė pėr ditė tė tėra, pasi panė fotografinė. Ajo tha se fotografia u kujton atyre qė shtatzėnia nuk sjell sėmundje, por njė jetė tė re.
Samueli erdhi nė jetė pas operacionit tė bėrė, i cili pati 100% sukses dhe ky fėmijė gėzon shėndet tė plotė. Por gjithsesi, ai e ka njė kujtim, fotografinė, nga koha kur nuk kishte dalė akoma nė jetė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi