Nga vjen uji i oqeaneve?

Shko poshtė

Super Nga vjen uji i oqeaneve?

Mesazh nga D3M1 prej Thu Oct 13, 2011 6:58 pm


Sipas modeleve pėr formimin e planetit, nė fillim Toka ishte shumė e
nxehtė, sepse uji mbahej nė gjendje tė lėngėt, dhe pėr kėtė arsye
origjina e oqeaneve mbeti njė mister pėr shumė kohė. Shkencėtarėt hodhėn
hipoteza se uji i Tokės erdhi nga shiu i kometave qė goditėn planetin
pas ftohjes sė tij. Por kjo hipotezė u hodh poshtė nė vitet ’80.


Sipas teorive tė fundit, njė pėrqindje e lartė e ujit tė oqeaneve
mund tė ketė origjinė ekzogjene, ose mė saktė mund tė ketė ardhur nga
hapėsira. Prej nga saktėsisht? Nga grimcat e pluhurit dhe kometat. Sot
ne e dimė se bėrthamat e kometave janė shumė tė pasura me ujė.


Pėr tė krijuar njė mendim rreth fenomenit, mjafton tė mendosh qė njė
kometė, pėr shembull e famshmja “Hale-Bopp” (qė arriti kulmin e
shkėlqimit nė pranverėn e vitit 1997) mund tė pėrmbajė miliarda ton ujė.
Nė fakt do tė mjaftonin 14 000 goditje me kometa si “Hale-Bopp” pėr tė
sjellė nė Tokė gjysmėn e ujit tė oqeaneve.


Fakti pėr origjinėn ekzogjene tė njė pėrqindje tė lartė tė ujit tė
oqeaneve ėshtė zbulim i satelitit artificial “Polar” (1996-2008).
“Polar” ka zbuluar se trupat e vegjėl tė ngurtė, me masė nga 20-40 tonė,
pėrshkojnė vazhdimisht atmosferėn e Tokės, ku shpėrhapen nė lartėsi nga
26 000 dhe 8 000 kilometra, duke lėshuar nė atmosferė re tė mėdha
avujsh uji qė nė Tokė bien nė formėn e shiut.


Impaktet e kėtij lloji janė tė shumta ēdo vit dhe sipas disa
gjeologėve, ky ujė qė vjen gjithmonė nga hapėsira mund tė kompensojė atė
qė fundoset nė mantelin e Tokės dhe qė nuk arrin tė rikthehet nė
sipėrfaqe.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Nga vjen uji i oqeaneve?

Mesazh nga Zyma prej Fri Oct 14, 2011 7:07 am

Vetem nje zot e din shkenctaret sjan te sigurt kan shum dyshime nga ajo qe thojn mbi oqeanet

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi