Bombė nė Turqi, shtatė tė vrarė

Shko poshtė

Super Bombė nė Turqi, shtatė tė vrarė

Mesazh nga D3M1 prej Wed Oct 19, 2011 2:24 pm


Autoritetet turke njoftuan se nga eksplodimi i njė bombe janė vrarė pesė policė dhe dy civilė nė pjesėn juglindore tė Turqisė.Duket
se njė makinė e policisė ishte cak i kėtij sulmi nė qytetin Gurojmak nė
provincėn Bitlis. Civilėt e vrarė udhėtonin me njė kamion prapa
policisė, raporton RFE.

Nga njė sulm tjetėr me bombė, nė provincėn Mardin, nė pjesėn
jugliondore tė Turqisė, ėshtė plagosur njė ushtar. Forcat e sigurisė po
kėrkonin pėr sulmuesit nė kėtė hapėsirė, qė besohet se ishin anėtarėt e
Partisė Punėtore tė Kurdistanit.

Sulmet nga kryengritėsit e kėsaj partie janė pothuajse tė zakonshme
nė pjesėn lindore dhe juglindore tė Turqisė. Partia Punėtore e
Kurdistanit, qė nga Turqia dhe pjesa mė e madhe e bashkėsisė
ndėrkombėtare konsiderohet organizatė terroriste, nė vitin 1984 i mori
armėt nė duar, nė pjesėn juglindore tė Turqisė, e banuar me popullatė
shumicė kurde, duke shkaktuar konflikt, nga i cili janė vrarė afro 45
mijė vetė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi