Bananet mbrojnė stomakun

Shko poshtė

Super Bananet mbrojnė stomakun

Mesazh nga Nora prej Thu Oct 20, 2011 9:28 am




Bananet janė shumė tė rėndėsishme nė pėrdorimin kundėr hemorragjisė cerebrale, po ashtu ato ulin tensionin e lartė, ulin aciditetin e stomakut si dhe ndihmojnė kundėr diarresė.



Nė qoftė se vuani nga tensioni i lartė, duhet tė mendoni gjithmonė pėr frytin tropikal tė bananes. Dielli ėshtė ai qė ngre tensionin, ndėrsa banania bėn tė kundėrtėn e tij.

Studimet kanė treguar se banania ėshtė njė frutė shumė e pasur me kalium, dhe si e tillė ajo ndihmon nė uljen e rrezikut tė hemorragjisė cerebrale.



Banania ėshtė burim kaliumi, njė frut i tillė ka 396 miligramė ose 11 pėr qind tė mineraleve tė nevojshme tė njė dite.



“Dy deri tre banane nė ditė janė optimale”, porosisin specialistet.

Nėpėrmjet kėtij fruti behet ulja e ndjeshme kundėr aciditetit tė lartė nė stomak.

Banania mbron stomakun, pasi arrin tė bllokojė bakteret qė mund tė jenė aktive nė tė.



Bananet kanė kėto efekte:

-ulin tensionin e lartė

-janė kundėr diarresė

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi