Kush jetojn m gjat meshkujt apo femrat?

Shko posht

Super Kush jetojn m gjat meshkujt apo femrat?

Mesazh nga Nora prej Thu Oct 20, 2011 3:11 pm

Nj studim i br koht e fundit n Australi ka treguar se meshkujt mesatarisht jetojn pes vjet m pak se femrat. Shkaku kryesor i ksaj sht pakujdesia e meshkujve pr shndetin e tyre.
Meshkujt jan m t rrezikuar nga paraqitja e kancerit, pijn m shum duhan, prdorin m shum barna, kan probleme me mbipeshn, por shkojn m rrall te mjeku sesa femrat.
Sipas Institutit australian t Mjeksis, m shum se 68 % e meshkujve kan probleme me mbipeshn, 48 % kan vshtirsi psikike, kurse vetm 5 % han ushqime t shndetshme.
Ndrsa vitin q shkoi, vetm 16 % e meshkujve kan shkuar te mjeku pr kontrolle. Instituti i Mjeksis bn t ditur se rezultatet e kqija jan rezultat i disa faktorve.
Pr shembull, meshkujt nuk e ln punn pr t shkuar t mjeku, si dhe kan turp q t bisedojn rreth problemeve emocionale dhe seksuale, sidomos me mjekun.
Nj gj e till ndikon q meshkujt t shtypin problemet dhe dhembjet e tyre, duke mos shkuar me koh te mjeku pr parandalimin e smundjeve t ndryshme.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi