10 kėshilla pėr “gjumashėt”

Shko poshtė

Super 10 kėshilla pėr “gjumashėt”

Mesazh nga Nora prej Mon Oct 24, 2011 4:00 pmPėr shumė njerėz mėngjesi ėshtė pjesa mė e vėshtirė e ditės. Pak minuta mė shumė gjumė nė mėngjes shpesh duket sikur vlejnė mė shumė se 7 orė gjumė gjatė natės. /albeu.com/

Ja 10 kėshilla pėr njė nisje sa mė tė mirė tė ditės:

1. Zgjatja
Zgjatja e lehtė, siē janė pozat e jogės, ose zgjatja e ngadaltė e zakonshme do t’i ndihmojė trupit tuaj qė tė mbushet me energji.
2. Ushtrimet
Pasi qė zgjoheni tentoni tė bėni disa ushtrime pėr tė vėnė nė lėvizje qarkullimin e gjakut nė trup dhe kėshtu tė filloni ditėn e punės.
3. Pak kafeinė
Kafeina mund t’iu ndihmojė tė filloni ditėn, por nėse e teproni (mė shumė se dy filxhanė kafe) mund tė nxisė kundėrefekt dhe t’ju bėjė mė tė lodhur.
4. Dehidratohuni
Kur flini, trupi juaj humb rezervat e ujit. Dehidratojeni veten me disa gota tė ujit tė ftohtė – jo vetėm qė tė startoni organizmin, por ndihmon edhe qė tė stimulohet sistemi nervor dhe tretjen.
5. Jini tė pėrpiktė me orarin e zgjimit
Shkoni nė shtrat dhe zgjohuni nė kohėn e njėjtė, ēdo ditė. Trupi juaj e do rutinėn.
6. Zgjohuni me muzikė tė lehtė
Zgjimi me alarm me zė tė lartė mund tė jetė shokues pėr organizmin. Po ashtu, kjo ju vendos nė kategorinė e rrezikut mė tė madh nga sulmi nė zemėr
7. Relaksohuni
Fikni kompjuterin ose TV-nė njė orė para se tė shkoni nė shtrat. Drita e fortė ndikon si pengesė nė trurin tuaj, dhe pėr kėtė arsye mė vėshtirė "e fikni" gjatė natės. Mjafton qė tė fikni elektronikėn njė orė para se tė shkoni nė shtrat dhe do tė bėni gjumė shumė mė kualitativ.
8. Bėni dush
Pikat freskuese tė ujit do tė vėnė nė lėvizje sistemin nervor nė trupin tuaj dhe do t’ju ndihmojnė tė ndiheni mė tė gjallė.
9. Hani mėngjes
Pas “agjėrimit” tė natės, trupi juaj ka nevojė pėr energji pėr t’u vėnė nė lėvizje.
10. Merrni frymė thellė
Sapo tė zgjoheni, faljani vetes njė moment – merrni frymė thellė nga stomaku dhe qetėsojeni trupin dhe mendjen.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi