Irlandė, laburist presidenti i ri i vendit

Shko poshtė

Super Irlandė, laburist presidenti i ri i vendit

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Oct 30, 2011 12:58 pmKandidati i Partisė Laburiste, Michael D Higgins ėshtė konfirmuar zyrtarisht si presidenti i nėntė i Irlandės, duke shėnuar kėshtu kthimin mė tė madh nė historinė e vendit.

Poeti dhe ish-luftėtari mori 701.101 vota pro, rreth 40 pėr qind tė votave nė total.

Fitorja e tij ndaj njė prej kandidatėve favoritė, Sean Gallagher, doli hapur vetėm njė orė pas hapjes sė kutive tė votimit.

Ai u konfirmua zyrtarisht pas numėrimit tė 1.007.104 votave. Ndėrsa zoti Gallagher mori 628.114 vota.

Nė fjalimin e tij tė parė pas zgjedhjes, Higgins tha se dėshira e tij ėshtė tė jetė njė president pėr tė gjithė popullin.

Ai u shpreh se qytetarėt irlandezė duhet tė punojnė sė bashku pėr tė zgjidhur problemet qė kanė pėrpara.

“Ne duhet tė punojmė me tė gjitha forcat duke bashkėpunuar vazhdimisht, nė mėnyrė qė tė pėrfitojė brezi ynė dhe ai qė do tė vijė”, deklaroi Higgins.

“Ndryshimi i domosdoshėm pėr tė cilin unė flas dhe pėr tė cilin presidenca ime do tė angazhohet ėshtė krijimi i mundėsive pėr realitetin ku jeton populli ynė”, theksoi presidenti i ri.

Gjithashtu, ai njoftoi se nga ky moment do tė heqė dorė sė qeni anėtar dhe president i Partisė Laburiste tė Irlandės.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi