SHBA, ngrica paralizon Nju Jorkun

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super SHBA, ngrica paralizon Nju Jorkun

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Oct 30, 2011 6:44 pmNju Jorku ėshtė goditur nė njė prej stuhive mė tė kėqija nė dekada, ndėrsa metereologėt parashikojnė qė kushtet e kėqija atmosferike tė vazhdojnė pėr shumė ditė.

Tre persona humbėn jetėn si pasojė e aksidenteve tė shkaktuara nga ngrica, ndėrsa 2,3 milion tė tjerė kanė mbetur pa energji elektrike si pasojė e njė defekti teknik.

Guvernatorėt kanė deklaruar gjendjen e emergjencės nė shtetet e Nju Xhersit, Konektikatit, Masaēusetsit dhe nė disa pjesė tė Nju Jorkut. Trafiku ajror, hekurudhor dhe ai rrugor ka pėsuar vonesa dhe probleme tė shumta.

Dėbora ka arritur nė disa vende deri nė gjysmė metri. Rreth 60 milion amerikanė do tė pėrjetojnė tė ftohtin e pazakontė tė tetorit, i cili ka gjetur tė papėrgatitur autoritetet, qė presin kushte tė ngjashme nė muajt e dimrit.

Nju Jorku ka njohur dėborė pėrpara Hellouinit vetėm nė tre raste qė prej vitit tė largėt 1869, por asnjėherė nuk kishte kaluar kufiri i tre centimetrave, siē ka ndodhur ndėrkohė.

Dėbora, 3 mln persona pa elektricitet

Stuhia e dėborės qė ka pėrfshirė shtetet lindore tė Shteteve tė Bashkuara, pėrvec tre personave qė kanė humbur jetėn dhe vėshtirėsive tė ndryshme nė qarkullim, ka lėnė edhe mbi 3 milion persona pa energji elektrike.

Sipas agjencisė Associated Press, vetėm nė Nju Jork, numri i personave tė mbetur pa elektricitet ėshtė 200 mijė, 650 mijė nė Masacusets, rreth 300 mijė nė Nju Hempshajėr dhe 200 mijė tė tjerė nė Main.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi