Tajlandė, vijon beteja me pėrmbytjet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Tajlandė, vijon beteja me pėrmbytjet

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Mon Oct 31, 2011 2:17 pmNjė e treta e provincave tė Tajlandės ėshtė mbuluar nga uji, pas musoneve qė nisėn nė korrik, duke shkaktuar vdekjen e 381 personave ndėrsa mbi 2 milionė tė tjerė u prekėn nga kriza.

Kryeministrja e Tajlandės shprehu optimizmin se qendra e Bangkokut nuk do tė pėrfshihet nga pėrmbytjet, pas masave tė marra pėr mbrojtjen e tij.

Jing Lak Shinauatra u tha banorėve tė kryeqytetit se vendi do tė shėrohet shpejt. Ajo erdhi nė pushtet, nė muajin qershor dhe kriza e krijuar po i rėndon gjithnjė e mė shumė.

Zyrtarėt tajlandezė u pėrpoqėn pėr tė mbrojtur qendrėn tregtare tė Bangkokut, pas pėrmbytjeve u nė zonat veriore tė qytetit, nė fillim tė kėtij muaji.

Banorė tė qytetit nisėn shpėrnguljen pasi autoritetet i paralajmeruan se lumi Cao Praja mund tė dalė nga shtrati gjatė fundjavės, si pasojė e baticės dhe kjo situatė mund tė zgjasė deri tė hėnėn.

Kryeministrja tha se thaset me rėrė do ta mbrojnė kryeqytetin.

Tė premten, Banka e Tajlandės uli parashikimin e rritjes ekonomike pėr vitin aktual financiar nga 4.1 % nė 2.6%. Bangkoku garanton thuajse 41 % tė Produktit Kombėtar Bruto dhe analistėt paralajmeruan se cdo dėm nė kryeqytet do tė dėmtojė rritjen ekonomike tė Tajlandės.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi