Libi, NATO pėrfundon misionin ushtarak

Shko poshtė

Super Libi, NATO pėrfundon misionin ushtarak

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Mon Oct 31, 2011 2:18 pmNATO pėrfundon tė hėnėn zyrtarisht operacionin ushtarak nė Libi, nisur prej shtatė muajsh. Aksioni luajti njė rol tė rėndėsishėm nė rrėzimin e regjimit tėkolonel Muammar Gaddafi-t.

Njoftimi formal, qė pritet tė bėhet gjatė ditės, pason votimin unanim tė javės sė kaluar nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr t’u dhėnė fund operacioneve ushtarake mė 31 tetor.

Vendimi erdhi shtatė muaj pasi nė mars Kėshilli autorizoi “tė gjitha masat e nevojshme” pėr tė mbrojtur civilėt nga sulmet e forcave tė Gaddafi-t, i cili u vra gjatė luftimeve nė Sirte mė 20 tetor.

Rasmussen: Detyra u krye

Sekretari i Pėrgjithshėm Anders Fogh Rasmussen deklaroi nga Brukseli se detyra nė Libi, u krye.

Rreth 26.000 herė fluturuan avionė tė aleancės ushtarake qė prej fundit tė marsit mbi Libi: pėr tė zbatuar ndalimin e fluturimit mbi Libi, pėr tė penguar furnizimin me armė, pėr tė bombarduar trupat e Gaddaffit, strukturat e komandimit dhe depot e armėve. Emri i operacionit "Unified Protector" (Forca mbrojtėse e bashkuar) edhe nėse nė tė nuk morėn pjesė tė 28 shtetet anėtare tė NATO-s. Gjermania pėr shembull qendroi krejtėsisht e tėrhequr nga aspekti operativ. Megjithatė, i kėnaqur Rasmusseni arrin nė konkluzionin: "Operacioni "Unified protector" ėshtė njė nga operacionet mė tė suksesshme nė historinė e NATO-s".

Sipas Rasmussen-it, NATO-ja veproi shumė mė shpejt se ēdo herė tjetėr. U deshėn vetėm pak ditė, derisa ajo e mori komandėn. U veprua nė mėnyrė mė precize se kurdoherė mė parė- kėtė e konfirmon edhe numri krahasimisht i vogėl i viktimave civile nga sulmet e NATO-s, tė ashtuquajturat dėme kolaterale. Dhe tani, shton Rasmusseni, ėshtė detyrė e libianėve qė ta ndėrtojnė demokracinė.

Libia pas Gaddafit

"Ka natyrisht shumė pėr tė bėrė, pėr tė ndėrtuar njė Libi tė re, e cila tė bazohet nė pajtim, nė respektimin e tė drejtave tė njeriut dhe nė shtetin juridik."

Sipas Rasmussen-it, NATO-ja ėshtė e gatshme qė tė japė ndihmėn e saj nė kėto drejtime - por vetėm nėse pėr kėtė ndihmė ekziston nevoja dhe ajo kėrkohet. Pėr shembull, kur bėhet fjalė pėr tė reformuar aparatin e sigurisė dhe tė mbrojtjes. Megjithatė, njė rol tė rėndėsishėm aleanca ushtarake nuk do tė luajė nė tė ardhmen nė Libi. Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s ėshtė i bindur se kėtė mund ta bėjnė tė tjerė, si pėr shembull Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Negociata me Gaddafi-n e ri

Ndėrkohė, Gjykata Penale e Hagės deklaroi se ka vendosur me anė tė ndėrmjetėsve "kontakte jozyrtare" me birin e Gaddafit, Saif el Islam, i cili kėrkohet me urdhėr ndėrkombėtar arresti. Ai konsiderohet i pafajshėm, deri nė momentin kur tė jetė konfirmuar faji i tij, deklaroi kryegjykatėsi Luis Moreno-Ocampo. Nėse Gaddafi i dorėzohet Tribunalit, ai ka tė drejtėn qė ta dėgjojnė. 39 vjeēarin e akuzojnė pėr krime kundėr njerėzimit gjatė konfliktit disa mujor tė Libisė.

Se ku ndodhet i biri i Gaddafit ėshtė e paqartė. Sipas Moreno-Ocampos, njė grup mercenarėsh besohet se i ka ofruar Seif al Islamit qė ta dėrgojė nė njė vend afrikan, i cili nuk e njeh Gjykatėn Ndėrkombėtare Penale. Prandaj Haga po shqyrton mundėsi qė ta kapin atė nė ndonjė avion mbi hapėsirėn ajrore tė njė vendi, i cili e njeh Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare. Veē Saif al Islamit kėrkohet me njė urdhėr arresti edhe ish-shefi i shėrbimit tė fshehtė, Abdallah Senussi.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi