Ekonomia botėrore nė prag recesioni

Shko poshtė

Super Ekonomia botėrore nė prag recesioni

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Mon Oct 31, 2011 2:19 pmEkonomia botėrore ėshtė nė prag tė njė recesioni tė ri dhe tė thellė, i cili mund tė provokojė revolta shoqėrore, paralajmėroi Organizata Ndėrkombėtare e Punės (ILO).

Nė 45 prej 118 vendeve tė marra nė shqyrtim, rreziku pėr shpėrthimin e revoltave ėshtė nė rritje.

Njėkohėsit, nė raportin e ILO-s shkruhej edhe se “ėshtė e domosdoshme qė vendet mė tė industrializuara tė botės tė arrijnė nė pėrfundime tė qarta nė samitin e javės sė ardhshme tė G-20, nė Kanė”.

Duke iu referuar marrėveshjes pėr shpėtimin e Eurozonės, bėhej thirrje pėr njė plan tė ngjashėm.

26 tetorit ishte vetėm njė “hap i parė” pėr zgjidhjen e krizės, pasi pritet qė disa prej 17 vendeve qė pėrdorin monedhėn e pėrbashkėt, tė pėrballen me rritje negative ekonomike nė vitet e ardhshme.

Pėr tė rikthyer nivelin e papunėsisė nė tė njėjtėn pikė si nė vitin 2008, kur nisi edhe kriza globale, ėshtė e domosdoshme qė tė krijohen 80 milion vende tė reja pune nė dy vitet e ardhshme, por me ngadalėsimin e disa prej ekonomive mė tė mėdha nė botė, nuk parashikohet qė tė krijohen mė shumė se 40 milion vende nė tė gjithė botėn.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi