Kore e Jugut, 10 vjet burg ushtarit amerikan

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Kore e Jugut, 10 vjet burg ushtarit amerikan

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Nov 01, 2011 1:41 pmNjė ushtar amerikan me mision nė Korenė e Jugut ėshtė dėnuar me 10 vjet burg pėr dhunimin e njė adoleshenteje nė afėrsi tė bazės ushtarake.

Marinsi 21-vjecar hyri me forcė nė dhomėn e vajzės dhe kreu njė agresion seksual qė zgjati disa orė, raportojnė mediat ndėrkombėtare.

Sipas burimeve, ushtari e kėrcėnonte adoleshenten me njė gėrshėrė, duke e detyruar t’i nėnshtrohej kėrkesave tė tij.

Gjyqtari i cėshtjes e ka cilėsuar ngjarjen si njė “agresion tė dhunshėm dhe anormal”. Dėnimi i dhėnė prej tij ishte ndėr mė tė gjatėt dhėnė ndonjėherė ndaj njė ushtari amerikan nė Korenė e Jugut.

Qeveria dhe ushtria amerikane kanė kėrkuar publikisht falje pėr ngjarjen.

Krime tė ngjshme tė kryera nga ushtarėt amerikanė nė tė kaluarėn kanė shkaktuar protesta tė mėdha kundėr pranisė ushtarake tė Shteteve tė Bashkuara nė Korenė e Jugut.

Marinsi, emri i tė cilit nuk ėshtė bėrė publik, sulmoi vajzėn 18-vjecare nė orėt e para tė 24 shtatorit, pasi hyri nė dhomėn e saj nė afėrsi tė bazės nė qytetin Dongdukeon.

Gjykata tha gjithashtu se ai kishte vjedhur edhe 4.5 dollarė nga vajza para se tė largohej nga dhoma e saj.

“Ai meriton njė dėnim tė sertė pasi nuk ka asnjė mundėsi pėr tė dėmshpėrblyer vajzėn apo pėr tė ndrequr veprimin”, deklaroi gjyqtari.

Amerika ka mbi 28 mijė trupa tė vendosura nė Korenė e Jugut, njė trashėgimi qė nga lufta koreane e viteve 1950-53.

Korrespondentja e BBC nė Seul, Lucy Williamson thotė se shumica e banorėve janė tė irituar dhe ngrenė pyetjen se kush ka juridiksion pėr tė gjykuar ushtarėt nė cėshtjet kriminale.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi