OKB shqetėsim mbi rezervat e armėve nė Libi

Shko poshtė

Super OKB shqetėsim mbi rezervat e armėve nė Libi

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Nov 01, 2011 1:43 pmKėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara ka shprehur shqetėsimin e thellė, mbi fatin e stoqeve tė armėve masive ndėrtuar nė Libi nėn regjimin e Kolonel Muamar Gadafit.

Kėshilli i bėri thirrje Libisė dhe fqinjėve tė saj pėr tė ndalur pėrhapjen e armėve tė plaēkitura.

Shqetėsimi mė i madh ka tė bėjė me atė, se kėto armė mund tė bien nė duart e Al-Kaedės dhe grupeve tė tjera militante.

Shumė armė janė shkatėrruar nė operacionet e NATO-s, tė cilat pėrfunduan mesnatėn e sė hėnės.

Megjithatė, zyrtarėt thanė se nuk ishte e qartė se sa armė janė ende nė qarkullim.

Rezoluta e hartuar nga Rusia dhe miratuar njėzėri, thotė se njė rezervė e madhe pėr raketa ajrore, e cila ishte akumuluar nga Kolonel Gadafi, ende mund tė pėrbėjė njė kėrcėnim pėr avionėt e pasagjerėve.

Ajo gjithashtu i bėri thirrje qeverisė sė re libiane, pėr tė shkatėrruar armėt kimike nė bashkėpunim me autoritetet ndėrkombėtare.

NATO pėrfundoi misonin e saj nė Libi mbrėmjen e 31 tetorit, pas shtatė muajsh sulmesh ajrore. Misioni u mbyll zyrtarisht njė minutė para mesnatės me orėn libiane.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi