Ju flet grupi ‘Aurora’

Shko poshtė

Super Ju flet grupi ‘Aurora’

Mesazh nga ditush prej Wed Nov 02, 2011 3:11 pmDuket sikur kanė rėnė nė qetėsi, por grupi ‘Aurora’ po bėhet gati pėr shpėrthimin e radhės.
Intervistoi: Agon Foniqi

Grupi i mirėnjohur ‘Aurora’, i cili me punėn dhe seriozitetin qė ka pasur dhe qė ka akoma pėr muzikėn, ka arritur qė mė shumė se 9 vite tė qėndrojė e pranishme nė skenėn kosovare dhe tė jetė e adhuruar nga publiku. Grupi ėshtė popullarizuar, veēanėrisht me kėngė hite, ‘Larg je ti’, ‘Le, le, kaēurrele’, ‘Universal’, pėr tė vazhduar pastaj edhe me baladėn e fundit “Dikur”.

Anėtarėt e grupit, Nazmi Sfishta dhe Ylli Valla, jo vetėm me zėrin e bukur tė tyre, me tekstet origjinale, fisnike dhe unike, por edhe me intervistat e rralla janė tė veēantė dhe interesantė.

Si lindi grupi “Aurora dhe a ishte lindja e vėshtirė?
Iniciator pėr themelimin e grupit ka qenė Nazi i cili hodhi idenė se duhet bėrė diēka tė pėrbashkėt dhe tė bukur. Ēdo lindje ka edhe vėshtirėsitė e veta por vullneti dhe dėshira e madhe e grupit kanė bėrė qė t’i tejkalojmė sfidat e paraqitura.

Po zhvillimi dhe rrita e tij. Keni patur vėshtirėsi nė rrugėtimin tuaj artistik?
Kuptohet, ēdo synim pozitiv qė ke nė jetė dhe qė ja ke vėnė vetes pėr tė arritur patjetėr se e shoqėron edhe vėshtirėsia. Mirėpo, pėr neve si grup kanė qenė tė mirėseardhura, sepse kemi mėsuar shumė dhe kemi nxjerr rezultate pozitive nga kėto pėrvoja.

Keni kaluar nėpėr shumė vėshtirėsi, megjithatė i keni tejkaluar me besimin e fort tek vetja juaj?
Ne si grup, pėr ēdo lėvizje dhe veprim, pėr ēdo tė arritur dhe sukses i falėnderohemi Zotit tė Madhėrishėm.

Jeni grup unik, i veēantė dhe shumė fisnik. A duhet tė jetė artisti edhe humanist dhe fisnik. Pra, a i besoni thėnies se arti fisnik, lind nga njeriu fisnik?
Karakteristikat e pamjes sė jashtme janė gjithsesi reflektim i botės sė brendshme tė njeriut. Ėshtė e natyrshme qė tė kesh shpirt tė artistit e tė mos jesh fisnik dhe human ėshtė diēka e pa kuptimtė.

Kėngėt tuaja, ‘Larg je Ti’, , ‘Pėr mua ishe ti’, ‘Gėzuar Pavarėsia’, pastaj ajo ‘Dikur’, shquhen pėr vokalin, interpretimin e veēanėrisht tekstin ku manifestohet njėfarė misteri, por edhe njė forcė e madhe. Shumicėn, pėr tė mos thėnė tė gjitha tekstet i shkruani vetė, d.m.th jeni artist komplet?
Grupi Aurora ka pasur fatin qė brenda grupit ta ketė Nazin, i cili ėshtė pėrkujdesur dhe pėrkujdeset pėr tekstet dhe muzikėn, po ashtu edhe grupi nė disa nga kėngėt. Normalisht edhe bashkėpunimi i vazhdueshėm me orkestruesin tonė maestro Artan Rexhepin, me tė cilin kemi filluar karrierėn dhe vazhdojmė ta kemi, ka bėrė qė tė jemi tė kompletuar.

Keni themeluar edhe Universin, Aurora, ēka ėshtė kjo. A do tė thotė se ju e gjakoni, e kėrkoni universin, misterin?
Si njerėz jemi tė thirrur ta besojmė tė fshehtėn... mundohemi tė jemi universal dhe kėtė universalitet ta shfaqim pėrpara opinionit tė gjerė.

Keni njė publik tė zgjedhur, tė cilit pėrherė i keni qėndruar besnik. Ēka ėshtė publiku pėr ju?
Pėr ne publiku ėshtė faktori qenėsor, ngase ėshtė matėsi kryesor i arritjes apo mos arritjes nė karrierė.

Derisa me publikun pėrherė i keni punėt pėr mrekulli,duket se me festivalet dhe juritė nuk qėndroni edhe aq mirė. Pse?
Grupi Aurora qė nga fillimi e gjerė mė sot ka vepruar nė bazė tė vizionit dhe strategjisė. E kemi pasur tė qartė se ēfarė dhe ku dėshirojmė tė arrijmė. Realiteti dhe e vėrteta jonė shpesh herė ėshtė bėrė pengesė pėr tė tjerėt por fatmirėsisht qė me kohė ėshtė kuptuar..
A e duron arti nxitimin, punėn shkel e shko?
E mendojmė se jo, ėshtė tension i lartė i rrymės, gjė qė ndikon negativisht...

Ēka mund tė presim nga grupi Aurora sė shpejti?
Nė momentin dhe kohėn e duhur do t’ju informojmė...

Po lind ndonjė yll i ri nė grupin tuaj?
Ka lindur Aurora qė nė fillim...

Po nė jetėn private ka diēka tė re tek Nazi dhe Ylli?
Jeta po ecėn nė hapa tė sigurt dhe tė lumtur...

A kėrkon arti sakrificė deri nė flijim?
Arti ėshtė sakrificė tek ne nė Kosovė, mirėpo ne nuk e mendojmė si sakrificė deri nė flijim por deri nė njė masė tė caktuar.

Do t’i mbeteni besnik kėngės dhe Aurorės?
Do tė bėjmė pėrpjekje maksimale qė ti mbesim, por nė jetė ēdo gjė ėshtė relative.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi