Sydow ‘inpektoi’ edhe veriun

Shko poshtė

Super Sydow ‘inpektoi’ edhe veriun

Mesazh nga ditush prej Wed Nov 02, 2011 8:43 pmRaportuesi pėr Kosovėn nė Kėshillin e Evropės, Bjorn von Sydow, gjatė qėndrimit tė mėrkurėn nė pjesėn veriore tė Mitrovicės vlerėsoi konstruktive bisedimet me kryetarėt ilegalė tė komunave tė veriut tė vendit. Ai tha se ėshtė diskutuar pėr shumė ēėshtje dhe se kėto bisedime do tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen.
“Kam ardhur tė njoftohem nga afėr me gjendjen e tė drejtave tė njeriut, fillimin e funksionimit tė gjykatave nė veri, ēėshtjen e doganave, kthimin e tė zhvendosurve nė vatrat e tyre dhe ēėshtje tjera tė rėndėsishme pėr qytetarėt, nė mėnyrė qė nga mesi i nėntorit tė raportoj nė Kėshillin e Evropės”, tha para gazetarėve nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, Sydow.

Nga ana tjetėr, kryetari komunės sė UNMIK-ut nė veri tė Mitrovicės, Krstimir Pantic, tha se ai me kolegėt i ka thėnė raportuesit pėr Kosovėn se krizėn e tashme nė veri e kanė shkaktuar shqiptarėt dhe institucionet kosovare nė Prishtinė me veprimet e tyre tė njėanshme.

Ai tha se tani ėshtė nevoja qė kjo krizė tė zgjidhet me rrugė paqėsore, nė mėnyrė qė shqiptarėt, serbėt, dhe shteti i Serbisė tė jenė tė kėnaqur. Nė takim potencuam se nuk ėshtė mirė qė zgjidhjet tė imponohen, por qė ato tė jenė tė pranueshme pėr tė gjithė, ka thėnė Pantic.

Sydow tė mėrkurėn ėshtė pritur edhe nga presidentja e vendit Atifete Jahjaga, e cila e njoftoi atė me zhvillimet nė vend dhe ndėr tė tjera tha se mosmarrėveshjet nė rajonin e Ballkanit duhet tė zgjidhen pėrmes dialogut, respektimit tė ndėrsjellė dhe respektimit tė integritetit territorial tė secilit vend. /Telegrafi/

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi