Planifikohet rritje e buxhetit pėr MASHT-in

Shko poshtė

Super Planifikohet rritje e buxhetit pėr MASHT-in

Mesazh nga ditush prej Wed Nov 02, 2011 8:44 pmMinistria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), ka mbajtur takimin e radhės me drejtorėt komunalė tė arsimit (DKA), ku u bisedua pėr Raportin e progresit, pėr ēėshtjen e riatdhesimit, pėrkatėsisht tė evidentimit dhe regjistrimit nė shkollė tė nxėnėsve, tė cilėt janė kthyer nga vende tė ndryshme, si dhe pėr grantet shkollore.
Buja, duke folur pėr Raportin e Progresit tha se MASHT ėshtė prezantuar nė nivel tė mirė nė kėtė Raport, por janė edhe disa ēėshtje pėr tė cilat duhet tė punohet qė tė realizohet nė tė ardhmen.

“MASHT ėshtė prezantuar realisht nė Raport, por duhet tė synojmė qė vitin e ardhshėm tė dalim edhe mė mirė“, tha Buja.

Mė tej ai tha se Qeveria e Kosovės ka planifikuar rritje pėr 18 pėr qind tė buxhetit pėr MAShT-in, duke shprehur besimin se do tė jetė e mjaftueshme pėr pėrmbushjen e objektivave.

Buja pėrmendi edhe vizitėn e delegacionit nga Shqipėria tė prirė nga ministri i Arsimit Myqerem Tafaj. “Ne kemi biseduar pėr intensifikimin e pėrpjekjeve pėr hartimin e Abetares unike, pėr ēka ėshtė formuar Komisioni pėrkatės dhe nė fund tė nėntorit pritet tė shpallim konkursin”, theksoi ministri Buja.

Vėmendje e veēantė nė kėtė takim iu kushtua edhe ēėshtjes sė riatdhesimit pėrkatėsisht regjistrimit tė nxėnėsve tė kthyer nga vende tė ndryshme. Pėr kėtė u tha se nevojitet tė mbahen shėnime tė sakta nga drejtorėt komunalė dhe tė krijohen kushte pėr gjithpėrfshirje nė arsim.

Nė kėtė kontekst problem u tha tė jetė edhe mėsimi i gjuhės amtare pėr kėtė kategori nxėnėsish, pėr tė cilėt u tha se ka fonde dhe se duhet organizuar mėsim plotėsues.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi