Asteroidi po i afrohet Tokės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Asteroidi po i afrohet Tokės

Mesazh nga D3M1 prej Sat Nov 05, 2011 4:23 pm


Njė asteroid, mė i madh se njė aeroplanmbajtėse, do tė kalojė
ndėrmjet Tokės dhe Hėnės tė martėn. Ky ėshtė takimi mė i afėrt me njė
trup qiellor tė kėsaj madhėsie, nė 35 vitet e fundit.
Shkencėtarėt thonė se nuk ka arsye pėr shqetėsim, sepse asteroidi nuk do tė na godasė.

“Ne jemi 100 pėr qind tė sigurt se nuk paraqet kėrcėnim, por ėshtė
njė shans i mirė pėr ne”, tha shkencėtari i NASA-s Don Yeomans.

Asteroidi i njohur me emrin 2005 Yu55 po pėrcillet me antena
tokėsore, derisa po afrohet nga drejtimi i Diellit. Mė sė afėrmi me
Tokėn do tė jetė tė martėn, nė orėn 6:28 minuta, sipas kohės sė Amerikės
Veriore, kur asteroidi do tė jetė larg planetit tonė 325.087 kilometra.
Pra, mė afėr se largėsia e hėnės nga planeti ynė (386.242 kilometra).

Hėna gjendet nė njė largėsi prej 241.401 kilometra larg asteroidit nė
pikėn mė tė afėrt, njoftoi AP tė premten. Edhe Toka edhe Hėna janė tė
sigurt “kėsaj radhe”, thotė Jay Melosh, profesor nė universitetin
Purdue.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi