Shkėmbim zjarri pėr ndjenjat

Shko poshtė

Super Shkėmbim zjarri pėr ndjenjat

Mesazh nga AnG3L-E prej Sat Nov 05, 2011 10:44 pmShumica e ēifteve nuk janė nė gjendje tė diskutojnė me arsye. Tė shfrysh bėn mirė dhe lehtėson. Megjithatė grindja duhet tė jetė produktive dhe tė pėrfundojė me pajtim, nė mėnyrė qė mė pas tė ndihet pėrsėri siguria tek njėri-tjetri.

Lehtė tė thuhet por tepėr e vėshtirė pėr tu realizuar. Sepse menjėherė sa ju pushton zemėrimi, zemra vė alarmin: mbi 100 goditje nė minutė. Perceptim i shtrembėrohet, sulmoni, mbroni pozicionin tuaj, reagoni instinktivisht, arsyeja "fle".

Qė nė rast konfliktesh shpesh nuk godisni nė shenjė, varet edhe nga kulturat e ndryshme tė grindjes qė keni trashėguar nga prindėrit: dikush fluturon pjatat, tjetri kėrkon harmoni nė, natyrisht qė nuk pėrshtateni.

Kush do tė diskutojė nė mėnyrė konstruktive, duhet fillimisht tė sqarojė: Cilin lloj diskutimi preferoni pėr njė rrugė tė paqme sė bashku? Nė fillim tė shkrehėsh inatin? Apo tė radhisėsh argumentet pro dhe kundėr dhe tė diskutosh pėr to?

Tema tė pėrshtatshme pėr diskutim janė ato qė nuk kanė tė bėjnė shumė me ndjenjat sesa me qėndrimet. Pėrpara se tė grindeni duhet tė keni tė qartė kėndvėshtrimin. Mendoni njė herė pėr atė qė doni dhe nuk doni. Grindja ka kuptim kur dihet me saktėsi se cilin qėllim kėrkoni tė arrini. Grindjet janė tė padobishme nėse shkaku ėshtė disa vjeēar. Zemėrimi nuk duhet grumbulluar. Kjo provokon vetėm keqkuptime.

Flisni nė kohė pėr gjėrat qė nuk ju pėlqejnė dhe zgjidhni fjalė objektive dhe tė drejtpėrdrejta. Po aq i rėndėsishėm ėshtė komunikimi jo-verbal: mos ironizoni me sy. Dhe mos tėrhiqni cepin e buzės. Gjeste tė tilla lėndojnė. Shmangia totale e njė zėnke sipas ekspertėve nuk ėshtė zgjidhje.

Disa shkencėtarė tė Universitetit Michigan (SHBA) kanė zbuluar nga njė studim i gjatė nė kohė: Kush grindet, jeton mė gjatė.

Kush e ndan zemėrimin, zhgėnjimin dhe shqetėsimin, jeton mė gjatė dhe mė shėndetshėm. Nėse e bėn edhe siē duhet, mund edhe tė thellojė lidhjen.
avatar
AnG3L-E
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 11525
Vendbanimi: : N`Zemer T`EDW-s
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 14/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi