Shikoni se si duket e ara prej 80 metrave n Antarktik

Shko posht

Super Shikoni se si duket e ara prej 80 metrave n Antarktik

Mesazh nga D3M1 prej Sun Nov 06, 2011 6:03 pm


Shkenctart e NASA-s jan gjithnj e m shum t brengosur pr
shkak t krijimit t ars gjigante n nj akullnaj t ndjeshme Pine
Island t Antarktikut.
Shkenctart e kan vrejtur t arn
me 14 tetor derisa me aeroplan po incizonin akullnajn Pine Island.
Mendojn se akullnaja do t plcas s shpejti duke e krijuar kshtu nj
ishull akulli me madhsi t New Yorkut.

E ara sht e gjat 29 kilometra dhe e gjer mesatarisht 79 metra.
Shkenctart pohojn se pr do dit madhsia e t ars rritet pr 1.8
metra, gj t ciln e konfirmoi edhe fluturimi i prsritur mbi t arn
dy jav m von.

Pine Island sht nj nga akullnajat m t mdhenj dhe m t
shpejt n Antarktik. E quajn edhe nnbarku i dobt i Antarktikut
pr shkak se zvoglohej vazhdimisht.

Por, shkenctart pohojn se nj e ar e ktill sht fenomen
natyror q ndodh pr do dekad dhe se nuk ka asgj t bj me ngrohjen
globale. Besojn se ishulli i ri i akullt do t ndahet nga Pine Island
deri n fundin e ktij ose m s largu n fillim t vitit t ardhshm.


_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi