Arkeologėt zbuluan skeletin e njė kafshe 94 milion vjeēare qė ngjanė me…

Shko poshtė

Super Arkeologėt zbuluan skeletin e njė kafshe 94 milion vjeēare qė ngjanė me…

Mesazh nga D3M1 prej Sun Nov 06, 2011 9:18 pm


Mbetjet e skeletit tė njė prej kafshėve mė tė rralla dhe mė tė lashta
tė historisė, zbuluan arkeologėt, nė Patagoni. Emri i kėsaj kafshe tė
pa njohur deri nė ditėt tona, ėshtė Cronopio dentiacutus dhe sipas
arkeologėve, ajo i ngjan njė kėlyshi, me dhėmbėt e parė shumė tė
mėdhenj.
Nėse vėmė re, skicėn e portretit tė Cronopio (majtas) do dallojmė aty
njė ngjashmėri tė shkėlqyer me njė nga heronjtė me mė tė mėdhenj tė
Ketrave, Scarts, nga filmi i famshėm “Epoka e akullnajave”.
Pasaardhėsi i Ketrushave bashkėkohorė, qarkullonte vetėm natėn, siē
edhe pjesa mė e madhe e llojit qė jetonin nė epokėn e Dinosaurve.
Studiuesit mendojnė se kėto lloj kafshėsh filluan tė zhvilloheshin dhe
tė lulėzonin, mbas zhdukjes sė Dinosaurve, pasi mbijetesa bashkė me ta
ishte tuhasje e pamundur. Kafshėt e pakta tė cilat mund tė mbijetonin
dhe tė zhvilloheshin njėkohėsisht me Dinosaurėt, ishte vetėm Cronopio.
Lloji Cronopio ishte i detyruar tė qarkullonte pas perėndimit tė
diellit, pasi kėshtu ata mund tė ruheshin nga grabitqarėt e rrezikshėm.
Nė kėtė vesė, shkencėtarėt spikasin anatominė e syve tė Cronopio-s, i cili vėrtet tregon se ishte njė…kafshė nate.
Ky zbulim, ėshtė i njė rėndėsie tė madhe dhe tė veēantė, pasi janė shumė
tė pakta zbulimet e kafshėve tė cilat jetonin nė epokėn e Dinosaurve.
Edhe ato pak mbetje skeletesh tė cilat ishin zbuluar, nuk ishin nė
gjendje tė mirė, kėshtu shkencėtarėt e kishin tė pa mundur mbledhjen e
informacioneve tė duhura dhe tė bollshme.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi