Kush e zbuloi kompjuterin me tė vėrtetė?

Shko poshtė

Super Kush e zbuloi kompjuterin me tė vėrtetė?

Mesazh nga D3M1 prej Sat Nov 12, 2011 10:37 am


Nėse dikush ju ka shfaqur dhe ju ka pyetur
“Kush e ka zbuluar kompjuterin”, si pėrgjigjeni ju? Bill Gates? Steve
Jobs? Al Gore? Apo thoni se jeni mė tė thellė nė histori dhe pėrgjigjeni
me emra si Alan Turing? Konrad Zuse? Turing ėshtė personi qė nė vitin
1930, ka vėnė gurėthemelin pėr shkencėn kompjuterike, kurse Zuse, nė
pothuajse tė njėjtėn kohė, ka krijuar diēka tė quajtur “Z1”, dhe qė nė
pėrgjithėsi njihet si “kompjuteri i parė miqėsor i programueshėm”.

Dhe pavarėsisht kėsaj qė tė gjithė emrat e pėrmendur mund tė
jenė tė gabuar, varėsisht prej asaj se ēfarė do tė sjelli nė skenė
rezultatet e njė ekipi hulumtues nga Britania dhe miliona dollarėt e
tyre tė investuar nė kėtė gjė gjatė dekadės sė ardhshme.

Pyetja e ekipit, e nisur nga New York Times:
“A e ka zbuluar njė matematicient ekscentrik me emrin Charles Babbage,
kompjuterin e parė tė programueshėm nė vitin 1830, njė qind vjet para se
ideja e tij tė jetė vėnė nė vepėr nė formėn moderne nga Alan Turing?”

Charles Babbage? Ai ėshtė lindur nė vitin 1791, dhe ka vdekur nė
vitin 1871?Kush ka tentuar tė krijojė diēka tė quajtur “Motori
Diferencues” gjatė gjysmės sė parė tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė, njė
lloj kalkulatori mekanik tė dizajnuar pėr tė llogaritur bashkėsi tė
ndryshme tė numrave? Disa thonė se ai, e jo Turing apo Zune, ėshtė baba i
vėrtetė i kompjuterit modern.

Unė kam punuar pėr njė kompani qė ka pasur emrin e tij nė vitin 1994.
Babbages, zinxhiri i qendrave tregtare qė mė vonė u bashkua me Software
Etc. Dhe para se kompania amė tė bankrotoj, ajo ishte marr nga Leonard
Riggio prej Barnes & Noble’s, dhe mė vonė iu bashkua rrjetit
ekzistues tė GameStop. Mė kujtohet sesi dyqani jonė ka pasur njė pllakat
tė agjentė nė pjesėn e pėrparme tė saj ku shkruante Babbages dhe njė
pėrshkrim shpjegues qė detajonte se kush ishte ai dhe pse njė emėr i
tillė i ēuditshėm pėrshtatej me njė dyqan qė nė atė kohė, shiste
kryesisht produkte me bazė nė PC.Babbage kurrė nuk ndėrtoi “Motorin Diferencues” – njė kalkulator
mekanik me mijėra pjesė – pėr shkak tė kostove tė jashtėzakonshme dhe
mosmarrėveshjeve politike, por novatori la si trashėgimi planet e tija
pėr tu kompletuar, dhe nė vitin 1991, Muzeu Shkencor nė Londėr nė fakt e ndėrtoi atė (pjesa e printimit u pėrfundua nė vitin 2000). Dhe siē ėshtė pritur, kalkulatori punon.

Por Motori Diferencues mund tė bėnte vetėm kalkulime rutinė dhe nuk
ishte nė gjendje tė kontrolloj rezultatet pėr tė ndryshuar rrugėn.
Babbage si rezultat i kėsaj kishte plane mė tė mėdha pėr tė krijuar
diēka tė quajtur “Motor Analitik”, njė makinė monstrume me madhėsinė e
njė dhome dhe me CPU’n e vet, memorien dhe me aftėsinė pėr tu programuar
me kartelat shpuese, tė cilėn ai e imagjinoi pėr nuk e ndėrtoi
asnjėherė pėrtej njė cope testuese,
para se tė vdes. Problemi: Aty ku planet e Motorit Diferencues ishin
pėrfunduar, ato pėr Motorin Analitik ishin ende nė pėrpunim e sipėr.

Muzeu Shkencor nė Londėr, qė planifikon tė ndėrtojė Motorin Analitik
tė Babbages , njė shekull e gjysmė mė vonė, ėshtė duke planifikuar tė
sjellė online edhe planet nė lidhje me tė gjatė vitit tė ardhshėm ku
edhe tė tjerėt mund tė vendosin mendimet e tyre. Njė prej pyetjeve
kryesore qė projekti dėshiron ta pėrgjigj ėshtė nėse Babbage do tė
kishte qenė nė gjendje ta ndėrtojė tėrė Motorin.

Nėse pėrgjigja ėshtė po, “kjo do tė mund tė sfidojė besimin akademik
se Alan Turing, jo Babbage, ka dizajnuar kompjuterin e parė pėr pėrdorim
tė pėrgjithshėm. Dhe gjersa pyetja nė ditėt e sotme ėshtė ende
tėrėsisht akademike, ndėrtimi i makinės, duke supozuar se ėshtė i
mundshėm, do tė vėrtetojė disa gjėra fascinuese”

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi