Gjykata detyron Twitter tė dorrėzojė tė dhėna personale

Shko poshtė

Super Gjykata detyron Twitter tė dorrėzojė tė dhėna personale

Mesazh nga D3M1 prej Sun Nov 13, 2011 8:52 am


Njė gjyqtar amerikan i gjykatės federale dha njė urdhėr sipas tė
cilės Twitter patjetėr duhet tė dorrėzojė informacione lidhur me tri
pėrdorues tė cilėt janė bashkpuntor me Wikileaks. Ky urdhėr ėshtė pjesė e
njė hetimi kundėr Wikileaks si dhe dokumentet diplomatike tė cilat janė
gjetur nė duart e kėsaj organizate.

Departamenti amerikan i Drejtėsisė vitin e kaluar kėrkoi nga Twitter
tė dorrėzojė informacione private lidhur me pėrdoruesit Birgita
Jonsdotir, anėtare e parlamentit Islandez me ndihmėn e sė cilės
Wikilieaks publikoi video luftarake “sekrete” amerikane, pėr hakerin
holandez tė quajtur Rop Gongrip, si dhe Jakobit Apelbaum, njė vullnetar
28 vjeēar i Wikileaks. Mė parė, autoritetet amerikane kanė kėrkuar tė
dhėna edhe pėr z. Apelbaum nga Google dhe Sonic, njė ISP e vogėl.

Twitter ka njoftuar pėrdoruesit e mėsipėrm pėr kėtė kėrkesė, sipas tė
cilit kėrkesa nga ministria e drejtėsisė ėshtė tėpėr e gjerė dhe e
palidhur me Wikileaks, dhe kanė tentuar tė bindin gjyqin se kėrkesa pėr
informacionet e tyre, shkel tė drejtat e tyre pėr privatėsi. Megjithatė,
gjykata federale natyrisht nuk mendon kėshtu, sepse vendimi i gjyqtarit
federal O’Grejdi thotė se Twitter nuk ka zgjidhje tjetėr pėrveē tė
dorrėzojė informacionet e kėrkuara.

Informacionet e kėrkuara pėrfshijnė e-mail adresat lidhur me
pėrdoruesit, IP adresat nga ku janė kyēur, tė gjitha bisedat e tyre, dhe
informacione tė tjera personale.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi