Pse qumėshti ėshtė superpija e sportistėve aktivė

Shko poshtė

Super Pse qumėshti ėshtė superpija e sportistėve aktivė

Mesazh nga Ditta prej Sun Nov 13, 2011 10:07 am

Qumėshti me sasi tė vogėl tė yndyrave ėshtė super-pija qė sportistėt duhet ta pėrdorin. Kėtė e thotė Dr. Phil Watson, nutricionist sportiv nga Universiteti Lafboro.“Studimet tona janė bėrė rreth aplikimit tė qumėshtit tek sportistėt kulmor, me theks tė veēantė nė performancėn e qėndrueshmėrisė dhe kėndelljes nga ushtrimet me regjim tė ashpėr”, shpjegon Dr. Watson.
Qumėshti sipas pėrfundimeve tė nxjerra, ėshtė pija mė e qėlluar pėr kthimin e lėngjeve tė humbura pas ushtrimeve fizike sportive, i cili nė mėnyrė efikasi i kthen lėngjet e humbura nga djersitja dhe i rimbush depot e karbohidrateve (sheqernave).
Kthimi i sheqernave pas trajnimeve do tė ishte mirė tė kombinohen me shtimin e disa proteinave pėr tė ndihmuar nė riparimin e muskujve tė dėmtuar. Pasi qumėshti i pėrmban tė dyja, ai paraqet njė opsion ideal.
Ndonėse, qumėshti me yndyra tė plota si dhe ai i me nivel tė ulėt tė yndyrave ofrojnė sasi tė njėjta tė elektroliteve dhe mineraleve, ai me nivel mė tė ulėt tė yndyrave preferohet mė tepėr, pėr shkak se e heq ndjenjėn e etjes dhe e ngarkon mė pak lukthin.
Gjetjet tregojnė se konsumimi i qumėshtit pas ushtrimeve pėr rritjen e rezistencės fizike, e mundėson mbajtjen e lėngjeve trupore nė mėnyrė mė efikase se sa pija tradicionale sportive izotonike 8%.
Qumėshti pėrmban proteina qė mė sė shumti i shkojnė pėr shtati riparimit tė muskujve. Proteina e qumėshtit qė quhet kazeinė, pėrmban aminoacide tė njėjta me ato qė gjenden nė proteinat e muskujve”, thotė Watson. “Ai gjithashtu pėrmban minerale dhe ushqyes esencial qė i nevojitet trupit tonė, andaj qumėshti pėrmban njė vistėr substancash ushqimore qė janė shumė tė dobishme pėr trupin tonė gjatė aktiviteteve sportive”

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi