Puna nė shtėpi ėshtė mė stresuese

Shko poshtė

Super Puna nė shtėpi ėshtė mė stresuese

Mesazh nga Nora prej Wed Nov 16, 2011 9:04 amEdhe pse kryerja e punės nė shtėpi do tė rrisė kohėn e kaluar bashkė me familjen, ndonjėherė dalja nga shtėpia ėshtė e domosdoshme pėr tė mbushur bateritė dhe shmangur konfliktet.

Puna nė shtėpi lodh mė shumė se nė vendin e punės, ka zbuluar Instituti Rensselaer Polytechnic nė New York. Me tė kanė dashur tė masin nivelin e stresit nė jetėn familjare dhe private. Doli qė katėr nga pesė punėtorė ndihen keq, sepse nuk mund tė koordinojnė familjen dhe punėn, ndėrsa ata qė punojnė nga shtėpia ndihen edhe mė keq. Problemi i tyre mė i madh ėshtė detyrat e shtėpisė tė cilat nuk arrijnė t’i kryejnė nėse janė nė shtėpi, ndėrsa sasia shumė e madhe e kohės tė cilėn e kalojnė nė shtėpi shkakton mosmarrėveshje familjare. Edhe pse teknologjia ka mundėsuar punėn nė shtėpi, stresi nė fakt ėshtė mė i madh tek njerėzit qė punojnė nga shtėpia, se tek ata qė shkojnė nė punė, pohon hulumtimi.

Sa mė shumė qė konfliktet familjare ngėrthehen e gėrshetohen me punėn, punėtorėt janė nėn stres mė tė madh. Ndėrsa ata qė zihen mė shpesh dhe mė shumė ndihen mė tė lodhur nėse punojnė nė shtėpi, pohon udhėheqėsi i hulumtimit Tim Golden.

Edhe pse kryerja e punės nė shtėpi do tė zvogėlojė ndarjen nga familja tė atij qė punon, ndonjėherė dalja nga shtėpia mundėson mbushjen e baterive, pohojnė shkencėtarėt.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi