Pse ėshtė zierja kaq e rėndėsishme?

Shko poshtė

Super Pse ėshtė zierja kaq e rėndėsishme?

Mesazh nga Nora prej Sat Nov 19, 2011 9:09 am
Hulumtimi mė i ri nga Universiteti i Harvardit na zbulon se si mishi i zier jep mė shumė energji sesa mishi i pazier.

Rezultatet sugjerojnė se njerėzit nė mėnyrė biologjike janė pėrshtatur pėr tė pėrdorur pėrparėsitė e zierjes dhe qė zierja ka luajtur rol kyē nė evolucionin e njeriut nga krijesa e ngjashme me majmunin nė qenien e ngjashme me njeriun modern.

Hulumtimi i kryer nga ana e Rachel Carmody nga Universiteti i Harvardit, po ashtu vė pyetje tė rėndėsishme pėr mėnyrėn sipas sė cilės ushqehen njerėzit modernė.

“Rezultatet e kėsaj pune janė njėsoj tė rėndėsishme pėr evolucionin njerėzor dhe mėnyrėn sipas sė cilės mendojmė pėr ushqimin sot,” thekson Carmody.

“Ėshtė mjaft e habitshme qė nuk i kujtojmė vetitė themelore tė ushqimit qė e hamė. Me gjithė mundin qė e investojmė nė zierje dhe prezantimin e ushqimit, do tė thotė prerja, grirja, rrahja e pėrzierja fund nuk na ndihmon tė kuptojmė se cilat efekte i ka nė energjinė qė e marrim nga ushqimi. Ndėrsa energjia ėshtė arsyeja kryesore pėr tė cilėn nė fakt edhe hamė|”.

Carmody nė hulumtim ka ushqyer dy grupe tė minjve me ushqim tė ndryshėm i cili ėshtė pėrbėrė nga mishi dhe patatja pėrgatitur nė katėr mėnyra tė ndryshme, tė pazier dhe tė plotė, tė pazier dhe tė copėtuar, tė zier dhe tė plotė dhe tė zier dhe tė copėtuar.

Rezultatet kanė treguar qartė se mishi i zier minjve u ka siguruar mė shumė energji se mishi i pazier.

Carmondy thekson se ky zbulim ka implikime interesante pėr tė kuptuarit tonė tė evolucionit njerėzor.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi