Si ta freskoni erėn e gojės pas konsumimit tė disa ushqimeve

Shko poshtė

Super Si ta freskoni erėn e gojės pas konsumimit tė disa ushqimeve

Mesazh nga ditush prej Sun Nov 20, 2011 2:22 pmHeqja nga pėrdorimi i ushqimit qė lė aromė jo tė kėndshme pasi qė e konsumojmė ėshtė e gabuar, pasi qė me disa produkte ushqimore tjera mund tė kėnaqeni me ēdo ushqim qė e pėlqeni.
Nė vend se t’i shmangeni qepės, hudhrės apo ndonjė djathi tė caktuar, erės sė keqe kundėrvihuni me ushqim. Shpesh e mjaftueshme ėshtė njė kafshatė, apo edhe vetėm njė gotė lėngė.1. Limoni
Me pjata tė peshkut, shpesh si dekorim vijnė copa tė limonit. Nėse e konsumoni atė copė limoni, era e hudhrės do tė zbutet shumė. Me atė copė limoni mund ta pini njė gotė uji mineral, ose tė konsumoni bonbone me shije tė limonit. Acidi i limonit i neutralizon menjėherė disa baktere tė pakėndshme.

2. Majdanozi dh mėlmesa tjera bimore
Disa gjethe majdanoz nė brumėra me sos tė parezistueshėm nga i cili kundėrmon aroma unike e hudhrės, nuk janė aty rastėsisht. Me pėrtypjen e fletėve tė majdanozit lirohen disa yndyra tė cilat e freskojnė aromėn. Ngjashėm veprojnė gjethet e borzilokut dhe rozmarinės.

3. Molla
Si pastruese e dhėmbėve dhe freskuese tė erės sė gojės, mollėt me tė vėrtetė janė miket mė tė mira tė vrimės sė gojės. Dardhat e njoma dhe karotat gjithashtu e kanė kėtė rol. Kanė pėrqindje tė madhe tė fibrave, tė cilat nė kombinim me pėshtymėn i largojnė grimcat jo aq tė kėndshme.

4. Jogurti
Disa lloje tė pemėve nė kombinim me jogurtin jo vetėm qė janė efikase nė largimin e erės sė keqe por mund edhe ta parandalojnė paraqitjen e saj. Gjysmė gote jogurt e ulin nivelin e sulfitit tė hidrogjenit (burimi i aromės sė keqe) nė gojė. Prandaj, fillojeni dhe pėrfundoni ditėn me jogurt dhe pemė, e ndoshta nuk do tė keni nevojė tė brengoseni mė qė tė mbani bonbone mentol nė ēantėn tuaj. /Telegrafi/

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi