Gjumi fshin kujtimet e kėqija

Shko poshtė

Super Gjumi fshin kujtimet e kėqija

Mesazh nga Nora prej Wed Nov 30, 2011 9:47 amTajitja e kimikateve tė stresit ndalet kur truri pėrpunon pėrvojat emotive gjatė kohės sė fazės sė REM (Rapid Eye Movement - Lėvizjes Rapide tė Syve LRS) tė gjumit.

Shumė njerėz me stres emocional shkojnė pa qejf nė shtrat, dhe nuk e dinė qė pikėrisht gjumi dhe ėndėrrimi mund t’ua fshijė kujtimet e kėqija. Shkencėtarėt kanė zbuluar qė ėndėrrimi - nė fazėn e “Lėvizjes Rapide tė Syve” – ėshtė me rėndėsi thelbėsore kur duam tė luftojmė me turbullirat e brendshme.

Hulumtuesit nga Universiteti Berkley besojnė qė trupi ynė pėrpunon pėrvojat emotive derisa ėndėrron dhe lehtėson kujtimet e dhimbshme qė janė vėshtirė tė pėrballohen. Rezonanca magnetike ka treguar qė gjumi nxit reduktim dramatik nė reaktivitet nė amigdalė, pjesėn e trurit qė pėrpunon emocionet. Kjo mundėson pjesėn e trurit tė ngarkuar pėr gjykim racional (korteksi prefrontal) tė kthejė kontrollin ndaj reaksioneve emocionale tė personit.

Pėrveē kėsaj, incizimet e aktivitetit elektrik tė trurit tė pjesėmarrėsve nė studim gjatė kohės sė gjumit kanė treguar qė niveli i neurokimikateve tė stresit ėshtė reduktuar gjatė gjumit.

Shkencėtarėt thonė qė faza LRS e gjumit vepron si terapi, melhem qetėsues i cili largon intensitetin e pėrvojės emotive nga dita e mėhershme.

Edhe pse njė tė tretėn e jetės e kalojmė nė gjumė, nuk ka pajtueshmėri shkencore pėr funksionin e gjumit. Kėto rezultate mė tė reja ofrojnė disa nga njohuritė e para nė funksionin emocional tė fazės LRS tė gjumit, sė cilės zakonisht i takon 20 pėr qind e kohės tė cilėn njeriu i shėndetshėm e kalon nė gjumė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi