Priten ulje tė ēmimeve tė ultrabookėve

Shko poshtė

Super Priten ulje tė ēmimeve tė ultrabookėve

Mesazh nga D3M1 prej Wed Nov 30, 2011 11:09 am


Ultrabookėt e parė janė gati pėr tė dalur nė treg, por megjithė dėshirat e thėna nga Intel, ēmimet do tė jenė nė pėrgjithėsi janė diku rreth 1000 dollarė. Por kjo mund tė ndryshojė gjatė vitit tė kaluar, sipas Digitmes qė citon disa furnizues qė janė tė lidhur nė mėnyrė zinxhirore.Sipas raportit, Acer, Asustek dhe Toshiba janė duke shikuar qė tė ulin ēmimet nė ēerekun e parė tė vitit 2012, pėr ta bėrė atė nėn 1000 dollarė. Madje, njė subvencion prej 100 dollarėve nga Intel shkaktoi njė ngritje tė kėtij ēmimi pėr 5-10%. Por madje edhe pa uljen e ēmimit, ėshtė mė sė miri tė presim pėr rundin e ardhshėm tė ultrabookėve.

Si zhvillues i platformės sė ultrabookėve, Intel mė parė deklaroi qė ēmimi si shėnjestėr ishte nėn 1000 dollarė. Sidoqoftė, vetėm njė pjesė e prodhimit tė parė tė ultrabookėve do tė kenė ēmim mė tė lartė. Burimet e Digitimes tregojnė qė ēmimi i tanishėm i komponentėve e bėn tė vėshtirė cakun me materiale 13 inēėshe, me ēmime rreth 690 dollarė. Dhe ēmimi nga prodhuesi origjinal dhe shpėrndarėsi nė treg shpejt rritet, duke lėnė pak hapėsirė pėr ēmimin nėn 1000 dollarė. Por si shumica e gjėrave elektronike, ēmimet nė vazhdimėsi janė duke rėnė me kalimin e kohės.

Ēmimet e ulėta nuk janė arsyet e vetme qė tė blihet njė ultrabook. Ultrabookėt e tanishėm janė tė ndėrtuar nė platformėn Sandy Bridge. Gjenerata e ardhshme e procesorėve do tė jetė pėrdorues mė ekonomik i energjisė, duke rezultuar nė njė jetėgjatėsinė e baterisė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi