IBM tejkalon HP pėr shitje tė serverėve

Shko poshtė

Super IBM tejkalon HP pėr shitje tė serverėve

Mesazh nga D3M1 prej Wed Nov 30, 2011 11:26 am


Ndėrmarrja IBM tejkaloi Hewlett-Packard nė ēerekun e tretė si shitėsi mė i madh botėror i kompjuterėve serverė, thotė ndėrmarrja Gartner.

IBM kishte pėrfituar 3.85 miliardė dollarė nga shitjet nė kėtė ēerek tė vitit duke marrė kėshtu 29.7% tė tregut, tha ndėrmarrja hulumtuese gjatė tė hėnės. Hewlett-Packard kishte 29.3%, e pėrcjellur nga Dell me 14.7%.

Nė ēerekun e tretė tė vitit tė kaluar, Hewlett-Packard kishte 32%, nė krahasim me IBM-in qė kishte 30.2%.

Sipas Gartner, pėrfitimet e pėrgjithshme nga shitja e serverėve kanė shėnuar rritje pėr 5.2% nė krahasim me vitin e kaluar.

Sipas analistėve, kjo rritje e IBM-it erdhi si pasojė e portofolit tė vet Power Systems, me ndihmėn e serverėve tė vet System X, qė janė tė fuqizuar nga procesorėt x86 nga Intel dhe Advanced Micro Devices.

Megjithėse jo nė vendin e parė, Dell dhe Fujitsu panė njė ngritje nė pozitat 3, respektivisht – 6.3%, respektivisht 3.6% - derisa pėrfitimet pėr Oracle mbetėn pothuajs enė gjendjen e kaluar, me njė rritje tė vogėl. Sa i pėrket fitimeve, Dell arriti 14.5% tė tregut, derisa Oracle kishte 6.2% dhe Fujitsu 4.7A%.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi