Njė e pesta e njerėzve e ka dėgjimin e dėmtuar

Shko poshtė

Super Njė e pesta e njerėzve e ka dėgjimin e dėmtuar

Mesazh nga Nora prej Sun Dec 04, 2011 9:07 amRreth 115 decibel ėshtė volumi nė tė cilin njerėzit mesatarisht dėgjojnė muzikė, vetėm 15 minuta tė zhurmės sė tillė janė tė mjaftueshme qė tė dėmtohet dėgjimi nė mėnyrė tė pėrhershme, ndėrsa pasojat shihen mė vonė.

Dėgjimi i dėmtuar nė mėnyrė tė pėrhershme ėshtė i lidhur me plakjen, por edhe me dėmtimin e dėgjimit gjatė ekspozimit shumė tė madh nė zhurmė, ndėrsa njė gjendje e tillė prek ēdo tė pestin person, zbulon studimi i Universitetit John Hopkins. Shkencėtarėt kanė vėrtetuar qė ēdo i pesti njeri nė moshėn mbi moshėn 12 vjeēare nuk ka dėgjim tė mirė, dhe kjo gjendje prek 48 milionė amerikanė, bėn tė ditur CNN.

Plakja dhe gjenetika ndikojnė nė humbjen e dėgjimit, por rol tė rėndėsishėm kanė edhe ekspozimi nė zhurmė, si dėgjimi i muzikės me zė shumė tė lartė, puna nė vendet me zhurmė dhe zhurma nga trafiku etj, shpjegojnė shkencėtarėt.

“Nėse keni dėgjuese, e ēoni zėrin mė maksimum, valėt e zėrit hyjnė nė vesh, udhėtojnė pėrmes kanalit tė dėgjimit deri te qelizat nė veshin e brendshėm, tė cilat e shndėrrojnė zėrin nė sinjal elektrik dhe ia dėrgojnė trurit. Qelizat qė dėmtohen nuk mund tė rigjenerohen ose tė rriten pėrsėri, prandaj zhurma dėmton dėgjimin nė mėnyrė tė pėrhershme”, tha udhėheqėsi i studimit, dr. Frank Lind.

Humbja e dėgjimit ėshtė graduale, kėshtu qė njerėzit mė sė shpeshti e vėnė re pasi qė dėmtohet nė mėnyrė tė pakthyeshme. Kėshtu qė pasojat e zhurmės vihen re me vite pasi qė tė krijohet dėmi dhe njerėzit nuk janė tė vetėdijshėm se si vetė e dėmtojnė shėndetin e tyre.

“Sipas Shoqatės amerikane tė otorinolaringologjisė, vetėm 15 minuta dėgjim i muzikės me forcė tė zėrit prej 100 decibelėve mund tė dėmtojnė dėgjimin nė mėnyrė tė pėrhershme, ndėrsa dėgjimi i rregullt i muzikės me forcė prej 80 decibelėsh po ashtu mund tė dėmtojė dėgjimin, vetėm qė pasojat do tė vėrehen shumė mė vonė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi