Pse beqaret vrapojnė mas meshkujve tė martuar?

Shko poshtė

Super Pse beqaret vrapojnė mas meshkujve tė martuar?

Mesazh nga Nora prej Sun Dec 04, 2011 9:11 am... Ato thjesht nuk e shikojnė mė si “njeri tė martuar”, por si mashkullin tėrheqės dhe tė ėmbėl nga zyra, i cila ka njė grua tė tmerrshme.

Edhe pse thonė qė nuk do ta bėnin kurrsesi...

Nėse i pyesni njė mijė beqare nėse do tė kishin marrėdhėnie seksuale me njė mashkull tė martuar, rreth 999 prej tyre do tė thonė “nuk ka shans!” Por, megjithatė, herėt a vonė, shumė nga ato do ta bėjnė pikėrisht atė gjė. Ėshtė vėshtirė tė arrihet deri tek tė dhėnat e besueshme statistikore, por konsensusi i hulumtuesve nė lidhje me tradhtinė ėshtė qė, nė ndonjė moment tė jetės sė tyre, rreth pesėmbėdhjetė deri njėzet pėr qind e femrave tė pamartuara do tė kenė aferė me njė mashkull tė martuar. Pse ekziston njė ndryshim i madh nė mes fjalėve dhe veprave? A dėshirojnė femrat e pamartuara tė lėnė pėrshtypjen e “vajzės sė mirė” nė publik, dhe “vajzės sė keqe” nė shtrat? Ndoshta. Por mendojmė qė ka shpjegim edhe mė tė mirė. Femrat e pamartuara vėrtet mohojnė, nė mendje, tė kenė seks me meshkujt qė janė nė martesė. Por, kur njoftojnė njė mashkull tė caktuar tė martuar, pėrnjėherė ndalen sė menduari pėr tė si pėr “njeri tė martuar”, por e shohin si “mashkull tėrheqės dhe tė ėmbėl nga zyra, i cila ka njė grua tė tmerrshme.”

Shpesh ndodh rastėsisht

Kur femra njofton njė mashkull tė martuar me tė cilin fillon tė ndihet mirė, barrierat kanė tendencė pėr t’u zhdukur, shpesh pa u vėnė re. Fillon me bisedat pa sherr pėr punė, dhe pastaj fillon zbulimi i gjėrave pėr jetėn personale, dhe kėshtu ndizen shkėndijat e flirtit. Vjen deri tek prekja e lehtė e duarve gjatė bisedės, pastaj ndalen pėr ndonjė pije pas punės, pėr tė arritur deri tek rrėfimi qė tė dy janė frustruar me jetėn e tyre seksuale. Dhe pastaj fillon edhe skena e parė aq shpesh nėpėr filma, prekja e kėmbėve nėn tavolinė...

Askush nuk ka planifikuar asgjė, por ka ndodhur. Dhe nė javėt apo muajt nė vazhdim, ose ndoshta edhe njė vit apo mė shumė, jeta jetohet nė ekstreme: prej periudhave tė eksitimit intensiv, deri tek periudhat (mė tė shumta) tė vetmisė, ndjenjės sė fajit dhe frustrimit.

Nė njė moment tė caktuar afera mbaron, dhe kjo zakonisht pėrfundon keq, ndoshta shumė keq. Dhe rrallė pėrfundon me martesė. Vetėm rreth tre pėr qind e tė martuarve martohen me partneren e vet nga afera e dashurisė, dhe martesat e tilla shpesh pėrfundojnė me ndarje (sepse thjesht tė dy njerėzit nuk i besojnė njeri-tjetrit qė do to jenė besnikė pėrsėri).

Parandalimi ėshtė kyē

Nėse ndonjė femėr vėrtet dėshiron tė shmangė aferėn me ndonjė person tė martuar, ajo duhet qė me kujdes ta pėrcjellė ndėrveprimin mes tyre. Flirti ėshtė argėtues, por shpejt mund tė eskalojė nga loja e pafajshme deri tek marrėdhėnia me ngarkesė seksuale.

Ja disa kėshilla pėr tė shmangur aferėn me njė mashkull tė zėnė:

- Rezistoni tundimit qė t’i thoni se si trupi i tij duket mirė dhe qė duhet tė ushtrojė rregullisht (ēka me siguri e bėn pėr t’ju impresionuar juve).

- Kurrsesi mos e nxitni qė tė relaksohet nė bisedė, qė t’ju thotė se duhet tė vishni bluza tė ngushta mė shpesh.

- Nėse ndonjėherė jeni nė kafe apo drekė sė bashku, fokusojeni bisedėn nė punė.

- Mos dilni tė pini pas punės, madje edhe kur janė tė pranishėm njė mori njerėzish nga zyra. (Aferat duket qė gjithmonė fillojnė nė grup tė madh rreth tavolinės, dhe nė fund, tri orė mė vonė vetėm ju tė dy, ecni dorė pėr dore deri tek automobili).

Shumica e aferave nė mes kolegėve ndodhin rastėsisht, nė kuptimin qė asnjėra palė nuk vėrsulet kah tjetra. Pėrparimi nga tė qenit miq nė tė dashuruar zakonisht nėnkupton qindra hapa tė vegjėl, disa nga ta janė aq tė vegjėl saqė thjesht nuk vihen re. Por, nėse ktheheni njė hap prapa dhe shikoni ku shkon marrėdhėnia e juaj “kolegjiale-miqėsore”, pamja ėshtė zakonisht mjaft e qartė. Sjella juaj e pavetėdijshme mund tė ēojė deri te katastrofa potenciale pėr tė dy, dhe ndoshta dhe pėr njerėz tė tjerė qė as nuk i njihni.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi