Mos pini ujė kur nuk jeni tė etur

Shko poshtė

Super Mos pini ujė kur nuk jeni tė etur

Mesazh nga Nora prej Thu Dec 08, 2011 1:17 pmMungesa e ujit bėhet shkak pėr shumė shqetėsime dhe sėmundje. Edhe humbja e 2% e sasisė sė ujit nė organizėm, shfaq kufizime tė aftėsisė trupore dhe mendore. Por, edhe nėse pini ujė kur s’jeni tė etur, kjo mund tė ndikojė negativisht nė aftėsitė tuaja intelektuale.
Kėto janė rezultatet deri tek tė cilat u arrit nė bazė tė njė studimi nė tė cilėn morėn pjesė 60 persona. Vullnetarėt janė lutur qė ta bėjnė njė test tė zakonshėm tė koordinimit kompjuterik dhe ėshtė dashur tė shtypin butonin e caktuar kur njė objekt i caktuar do tė paraqitej nė ekran. Nė kėtė mėnyrė matej shpejtėsia dhe vėmendja e koordinimit tė syrit dhe dorės.
Para fillimit vullnetarėt ėshtė dashur qė nė shkallė tė veēantė tė pėrcaktojnė se sa janė tė etur dhe secilit i ėshtė ofruar njė gotė ujė tė ftohėt. Njerėzit e etur tė cilėt aty pėr aty e pinė ujin e bėnė testin pėr 10 pėr qind mė mirė sesa ata qė nuk e bėnė atė. Sipas kėsaj, etja zvogėlon koncentrimi. Ajo qė mė tė vėrtetė ėshtė interesante ėshtė fakti se ata tė cilėt pinė ujin e nuk ishin tė etur kanė pasur reagime mė tė dobėta pėr 15 pėr qind.
Psikologu, Peter Rogers konsideron se arsyeja qėndron nė atė qė temperatura e ulėt e ujit ndoshta shtyn trupin qė resurset e veta t’i drejtojė kah baraspeshimi i asaj ftohtėsisė. Nėse pimė shumė ujė, ndoshta nuk do tė jemi nė situatė qė tė ngasim veturėn apo tė kryejmė detyra intelektuale.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi