Shkencėtarėt afėr njė zbulimi historik nė fizikė

Shko poshtė

Super Shkencėtarėt afėr njė zbulimi historik nė fizikė

Mesazh nga D3M1 prej Fri Dec 09, 2011 12:08 am


Nėse arrihet tė konfirmohet javėn e
ardhshme, ky do tė jetė lajmi mė i madh nė histori tė fizikės qysh prej
lindjes sė Teorisė sė Relativitetit: Shkencėtarėt e CERN ka gjasa qė tė
kenė gjetur dėshmi pėr ekzistimin e “Higgs Bosson”… ndryshe thenė
shkurtė “The Force” qė njihet prej Star Wars mund tė jetė zbuluar prej
shkencėtarėve tė CERN.Njė shkencėtarė i respektuar nga laboratori fizik i grimcave nė
CERN ka thenė pėr BBC se pret tė shihen “pamjet e para” nga Higgs boson
gjatė javės sė ardhshme. Kjo nėnkupton se kėto gjėra do t’i shohim tė
marten, kur dy ekipe tė Large Hadron Collider do tė shpalosin rezultatet
e hulumtimeve tė tyre, duke theksuar dhjetė candidate qė shfaqin dėshmi
tė Higgs. Kėta dhjetė kandidatė janė gjetur nga mbetjet e mbi 350
trilion goditjeve duke pėrdorur detectorėt ATLAS dhe CMS.

Higgs boson?

Sipas shumicės sė shkencėtarėve, ka njė fushė Higgs qė ndodhet kudo.
Grimca iluzive Higgs do tė ishte bartėsi i asaj fushe, duke
bashkėvepruar me tė gjitha grimcat tjera, “njė lloj forme sesi njė Jedi
nė Star Wars ėshtė bartės i “forces”, ashtu siē e thot National
Geographic kur LHC po ndėrtohej”.

Pse ka rėndėsi?

Higgs boson ėshtė njė pjesė e rėndėsishme e modelit standard tė
grimcave fizike por askush nuk ka zbuluar dėshmi tė ekzistimit tė saj.
Kjo ėshtė njė prej arsyeve se pse ėshtė ndėrtuar LHC. Pėrveē udhėtimit
nė kohė dhe hapjes sė portaleve nė dimensione tjera, kjo ėshtė njė prej
arsyeve.

Zbulimi i kėsaj grimce ėshtė fundamental pėr kuptimin mbi atė sesi
funksionon Universi. Aq i rėndėsishėm sa – sipas udhėheqėsit fizik
teorik tė mėhershėm nė CERN, John Ellis – “Ne kemi qenė duke jetuar nė
teorinė Higgs pėr mė shumė se 50 vite … ajo ėshtė bėrė Kupa e Shenjtė”.
Ellis tha se emicionet pėrgjatė shkencėtarėve janė nė nivel tė lartė.
Kjo nuk mund tė tingėlloj mbreslėnėse, duke pasur parasysh se Zvicrra
ėshtė shteti mė monoton nė Tokė pas Belgjikės, megjithatė nėse e quajnė
Grimca e Zotit, atėherė diēka duhet tė jetė e rėndėsishme”.

Fotografi?

Tė dhėnat e sė martės nuk do tė konfirmohen gjersa ato tė jenė nė
gjendje tė prodhojnė dėshmi tė vazdhueshme mbi eksperimentet e sė
ardhshmes. Shkencėtarėt presin qė kjo tė ndodh gjatė verės.

Sergio Bertolucci, drejtor i hulumtimit pranė CERN thekson: “Ėshtė
tepėr herėt tė thuhet… unė mendoj se mund tė marrim indikacione se nuk
janė tė qėndrueshme me pa qėndrueshmėrinė e saj – por ne jemi nė njė
rrugė tė mire zbulimi”

E ēka ndodh kur tė zbulohet kjo? Ndoshta shkatėrrimi i universit. Por
para kėsaj, tė gjithė fizikantėt duhet tė bėjnė njė ndej tė madhe dhe
tė festojnė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi