Shpėtim pėr kėmbėt tuaja

Shko poshtė

Super Shpėtim pėr kėmbėt tuaja

Mesazh nga Nora prej Sun Dec 11, 2011 8:16 amQėndroni gjithė ditėn ulur nė zyrė, nuk ecni sa duhet? Ndihmoni vetes! Jeni njė nga ata ose ato qė ēdo ditė e ri-mundojnė veten me kėmbė tė tendosura dhe tė shtangura? Ja se si mund t’i ndihmoni vetes pėrkundėr mėnyrės jo tė shėndetshme jetėsore!
Nė vazhdim ju sjellim disa kėshilla tė thjeshta, tė cilat do t’u ndihmojnė qė kėmbėt tuaja tė bėhen mė pak tė dhimbshme dhe mė pak tė lodhshme.

Masazhi i lehtė
Masazhojini kėmbėt me kremra dhe xhele pėr vena tė cilat e lehtėsojnė ėnjtjen. Mė tė mira janė preparatet tė cilat pėrmbajnė ekstrakte tė gėshtenjės sė egėr dhe vaj eterik tė rozmarinės, sepse ato veprojnė kundėr inflamacioneve duke forcuar qarkullimin dhe tonusin e mureve tė venave.

Dushi i ftohtė - i nxehtė
Ēdo ditė dushin shfrytėzojeni pėr masazh. Me ujė tė ftohtė dhe tė nxehtė lani kėmbėt nga shputat drejt kofshėve.

Larja e mbrėmjes
Nė ujin e vakėt qitni njė dorė kripė kuzhine dhe disa gjethe tė rozmarinės, ndėrsa nėse kėmbėt janė shumė tė ėnjtura, shtoni edhe dy grushte tė gjetheve tė mentės. Pas larjes, shputat fshini me peshqir duke i fėrkuar nga gishtat drejt thembrės.

Ushtrime pėr qarkullim mė tė mirė
Porsa tė ēoheni nxiteni qarkullimin me ushtrime dhjetėminutėshe: Duke qėndruar shtrirė nė shpinė, duart vendosni nėn prapanicė dhe lėvizni kėmbėt sikur tė vozitni biēikletė.

Kur jeni nė shtėpi, disa herė nė ditė shtrijuni nė dysheme dhe kėmbėt ēoni pėr muri. Vetėm pas pesė minutash do tė ndjeni qė pesha e kėmbėve po largohet.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi