Topi: Feja e shqiptarėve - shqiptaria

Shko poshtė

Super Topi: Feja e shqiptarėve - shqiptaria

Mesazh nga Zyma prej Sun Dec 11, 2011 7:26 pm


I ftuar nga Emiri i Katarit, Sheik Hamad Bin Khalifa Al Thani, presidenti shqiptar, Bamir Topi, duke folur nė Forumin e 4-tė tė Aleancės sė Civilizimeve tė Kombeve tė Bashkuara, qė po mbahet nė kryeqytetin Doha, deklaroi se shqiptarėt janė njė popull, i cili e ka ndėrtuar historinė e vet duke pėrvetėsuar besime dhe kultura tė ndryshme, qė prej paganizmit e deri nė ditėt tona.

Sipas tij, ky rrugėtim i gjatė historik pėrjetėson sot e gjithė ditėn fjalėt e vyera tė rilindėsit shqiptar Vaso Pasha “Feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria”, raporton Noa.

Gjatė fjalės sė tij, Topi tha se shqiptarėt janė krenarė pėr historinė e kulturėn e lashtė tė Shqipėrisė, si dhe pėr traditėn shekullore tė harmonisė dhe mirėkuptimit tė plotė ndėrmjet katėr feve kryesore tė vendit tonė.

“Kėto monumente shpirtėrore tė ekuilibrit tonė kombėtar nuk janė vėnė asnjėherė nė dyshim dhe dėshmojnė se njė bashkėjetesė e denjė kulturore dhe ndėrfetare mund tė ekzistojė vetėm mbi bazėn e respektit pėr diversitetin. Pėr shumicėn e shqiptarėve, Aleanca e Qytetėrimeve pėrbėn njė realitet tė prekshėm. Parimet e kėsaj nisme janė pjesė e natyrshme e trashėgimisė sė traditave shqiptare, tė cilat mbėshteten nė njė bashkėjetesė afat-gjatė dhe tė vyer ndėrmjet feve kryesore ekzistuese, pėrgjatė historisė sė lashtė dhe moderne”, u shpreh Topi.

Ai nėnvizoi se Shqipėria po ndjek njė politikė parimore nė tė mirė tė paqes e sigurisė globale, duke vendosur marrėdhėnie shumė tė mira me SHBA-nė, vendet e Bashkimit Evropian, me vendet fqinj, vendet arabe, etj.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi