Berisha ndėrpret fjalimin nė PD, pėsoi luhatje tė tensionit

Shko poshtė

Super Berisha ndėrpret fjalimin nė PD, pėsoi luhatje tė tensionit

Mesazh nga Zyma prej Mon Dec 12, 2011 8:31 pm

Kryeministri Sali Berisha ėshtė detyruar tė ndėrpresė fjalimin e tij nė
ceremoninė e 21-vjetorit tė krijimit tė Partisė Demokratike, pasi ka
shfaqur dobėsi fizike.

Kryeministri ėshtė ndjerė keq dhe ėshtė
larguar nga podiumi i ndihmuar nga shoqėruesit e tij, pėr shkak tė njė
luhatjeje tensioni. Ai ka qėndruar pak momente prapa skenės dhe mė pas
ka lėnė Pallatin e Kongreseve i shoqėruar nga eskorta e tij, raportojnė
mediat shqiptasre.

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli,
njėkohėsisht nėnkryetare e PD, ka deklaruar se gjendja e tė fiktit e
kryeministrit ka ardhur si pasojė e njė gjendjeje virale, qė nuk ka vend


Nė vitin 1990 studentėt e Tiranės, tė udhėhequr nga tribuni
Azem Hajdari, do tė mblidheshin me njė kurajė tė pashoq dhe do tė
gjunjėzonin nė rrugė dhe kudo diktaturėn komuniste mė tė egėr nė Evropė

Para
se tė ndėrpriste fjalimin, kreu i qeverisė ka folur pėr krijimin e
Partisė Demokratike, duke e cilėsuar atė si ngjarjen mė madhore nė vitin
1990.

“Festojmė sot krijimin e partisė sė parė pluraliste nė
Shqipėri. Nė vitin 1990 studentėt e Tiranės, tė udhėhequr nga tribuni
Azem Hajdari, do tė mblidheshin me njė kurajė tė pashoq dhe do tė
gjunjėzonin nė rrugė dhe kudo diktaturėn komuniste mė tė egėr nė Evropė
dhe do tė themelonin Partinė Demokratike”, deklaroi ai.

Por viti
’90, sipas kryeministrit, nuk ėshtė vetėm viti i themelimit tė PD, por
edhe i lirive dhe tė drejtave tė njeriut, qė sot garantohen me
Kushtetutė.

“Por viti 90 ėshtė edhe ditėlindja e lirive, kėshtu
qė sot ne nuk festojmė thjesht datėn e themelimit tė njė partie, por ne
kemi ditėlindjen e dytė, atė tė lirive, ndėrsa kombi ynė feston ngjarjen
mė tė madhe nė historinė e tij qė nga 28 nėntori i 1992”, pohoi
Berisha.

“Ne sot festojmė vitin e mrekullisė sė lirive tona, tė
garantuara nė Kushtetutė, si njė vend qė ka me dhjetra parti
parlamentare e jashtėparlamentare”, u shpreh ai.

Kryetari i
padiskutueshėm i PD theksoi se, sot Shqipėria ėshtė njė vend i fjalės sė
lirė, votės sė lirė, tolerancės fetare, i respektimit tė plotė tė tė
drejtave tė minoriteteve, si dhe njė shtet ku funksionojnė shteti ligjor
e rendi kushtetues.

Mė tej kreu i ekzekutivit pėrmendi njė sėrė
arritjesh tė shėnuara nga kabineti i djathtė, qė sipas tij e kanė futur
Shqipėrinė nė rrugėn e integrimit evropian.

“Shqipėria ėshtė
vendi me tė ardhura tė mesme mė tė larta, ėshtė vendi me vdekjen
foshnjore mė tė ulėt, ėshtė vendi ku turizmi nė vitet e fundit ėshtė
10-fishuar”, tha Berisha.

“Ne qėndrojmė tė vendosur, qė me
reforma tė thella tė shohim Shqipėrinė njė vend tė zhvilluar e tė
begatė. Arritjet nė fushėn e integrimit nė vitet e fundit janė meritė e
qeverisė sė djathtė tė Partisė Demokratike”,
shtoi ai.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi