Vetmia, sėmundja mė ‘infektuese’ nė botė

Shko poshtė

Super Vetmia, sėmundja mė ‘infektuese’ nė botė

Mesazh nga Nora prej Wed Dec 14, 2011 10:03 amVetmia e shton rrezikun nga demenca, shtypja e lartė e gjakut, sėmundjet e zemrės dhe kanceri, pėrderisa gjenet pėr tė cilat kemi nevojė t’i luftojmė kėto sėmundje tek personat e vetmuar janė mė pak aktivė. Pos kėsaj, pa marrė parasysh sa e ēuditshme ju duket, vetmia ėshtė infektuese.
Revista “Journal of Personality and Social Psychology” ka theksuar se vetmia mund tė pėrhapet midis njė grupi tė caktuar njerėzish sikurse njė infektim.
Tė vetmuarit me kohė ‘infektojnė’ personat qė gjenden rreth tyre. Ekspertėt kanė hedhur poshtė faktin se personat e vetmuar thjesht kėrkojnė njerėz tė ngjashėm me ta.
Por, disa studime janė mjaft kontradiktore – nė fund tė fundit, vallė njerėzit e vetmuar nuk janė shumicėn e kohės tė vetmuar, e si do mund ta infektonin dikė?

Rreziqet shėndetėsore
Pėr shėndetin nganjėherė ėshtė mirė tė jeni vetėm. Por, vetmia e pėrkohshme ėshtė krejt diēka tjetėr, nė krahasim me izolimin. Nėse kėto ndjenja tė vetmisė zgjohen tek ju, kėto ndjenja shumė negativisht mund tė ndikojnė nė shėndetin tuaj. Nė vetmi njerėzit lėnė pas dore shumė gjėra, higjienėn, ushqimin, ushtrimet trupore dhe kontrollet shėndetėsore.
Jini tė kėndshėm
Ndoshta tė tjerėt ju shmangin, sepse nuk jeni tė kėndshėm. Nėse jeni tė turpshėm dhe jo tė sigurt, kjo do tė thotė se ju mungojnė shkathtėsitė komunikuese.

Ushtroni
Ushtrimet trupore janė tė dobishme pėr shėndetin fizik dhe mendor. Pos kėsaj, kjo ėshtė mėnyra e duhur tė njihni sa mė shumė njerėz. Ide e shkėlqyeshme ėshtė vallėzimi. Do tė njiheni me njerėz shumė interesantė, do t’i shkėmbeni pėrvojat dhe do tė jeni tė lumtur._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi