Facebook ndihmon vetėvrasėsit potencial

Shko poshtė

Super Facebook ndihmon vetėvrasėsit potencial

Mesazh nga D3M1 prej Wed Dec 14, 2011 7:46 pm


Duke pasur parasysh se numri i madh i vetėvrasėsve bėjnė
deklarata suicide para se tė vendosin tė bėjnė hapin pėrfundimtar,
Facebook ka menduar njė program i cili mund ti ndihmoj ata.
Deri
tani disa herė ka ndodhur qė dikush tė shkruaj rreth vetėvrasjes nė
Facebook, e qė mė vonė e kanė bėrė atė, e nga Facebook shpresojnė se me
reagim tė shpejtė kjo mund tė parandalohet.

Pėr shkak tė kėsaj ėshtė plasuar projekti i cili vetėvrasėsit
potencial i lidh me ekspertėt tė cilėt mund tė ndihmojnė, shkruan
agjencia Associated Press.

Pasi qė miqtė tė shohin se dikush nga lista e tij e kontakteve ka
mendime suicide ata mund ta lajmėrojnė kėtė pranė Facebookut duke
klikuar nė lidhjen pranė komentuesit, Facebook pastaj ia dėrgon njė
email personit i cili ka shprehur tendenca suicide duke e inkurajuar
atė qė tė thirr linjėn pėr ndihmė ose tė klikoj lidhjen e caktuar pėr tė
filluar dialogun me ata.

Nga Facebook thonė se qėllimi i tyre ėshtė tė ndihmojnė personin i
cili ka probleme qė tė marr ndihmėn sa mė shpejtė tė jetė e mundur.
Mėnyra e kėtillė mund tė jetė ne veēanti e pėrshtatshme pėr ata tė cilėt
nuk dėshirojnė tė bėjnė bisedė telefonike.

Facebook nuk do tė kėrkoj vet pėr deklarata suicide, pėr shkak se
algoritmet kompjuterik mund tė ndodhė qė tė gabojnė nė vlerėsimin e
ndonjė deklarate, por dhe do tė duhej pėrpunuar njė sasi jashtėzakonisht
tė madhe tė tė dhėnave, tha Frend Volens nga Facebook pėr AP.

“Vetėm miqtė mund tė dinė se ēfarė po ndodh, kėshtu qė i inkurajojmė
ata qė tė flasin e ne ju ofrojmė njė mėnyrė tė thjeshtė dhe tė shpejtė
pėr tė ndihmuar”, tha Volens.

Projekti ėshtė nisur nė bashkėpunim me qendrėn Nacionale amerikane
pėr parandalimin e suicidit, Lifeline, e Google dhe Yahoo ka kohė qė e
kthejnė tė parin nė listė numrin e kėsaj qendre nėse ndokush shkruan
“suicide” nė fushėn pėr kėrkim.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi